Polonya Trenleri

Polonya’da Tren Yolculuğu

Polonya’da öğrenci misiniz? Veya Erasmus için geldiniz. Ya da zaten Avrupa’dayken Polonya’da da gezmek istediniz. Muhtemelen ucuz bilet arıyorsunuz, hele ki öğrenci iseniz 🙂 İşte onlardan biri olan tren… Bu makalede daha önce elde edindiğimiz deneyimlerden de yararlanarak sizlere Polonya’da tren yolculuğu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Polonya’da tren seferleri Intercity PKP (Polskie Koleje Państwowe) yani Polonya Devlet Demiryolları aracılığı ile yapılmaktadır. Özellikle son yıllarda demiryollarına yaptığı yatırımlar ve son olarak demiryollarını modernize etmek için Avrupa Yatırım Bankasından aldığı 108 milyon dolar kredi alan Polonya, buna rağmen ucuz biletler ve esnek saatler açısından öğrenciler için adeta bir nimet.

Polonya Trenleri

Polonya’da birkaç tren çeşidi bulunmaktadır. Bunlar içerik ve özellik açısından beş ayrı şekilde bulunmaktadır. Bunlar;

  • EIP (Express Intercity Premium)
  • EIC (Express Intercity)
  • IC (Intercity)
  • TLK (Twoje Linie Kolejowe-Your Railway Lines)
  • EC-EN (Euro City-Euro Night)

olup, EIP türü trenler en hızlı trenler olup Avrupa düzeyi trenler olarak adlandırılmaktadır. EIP’lerde ikram da bulunmakta ve birinci sınıf yolcuların iki içecek ve bir aperatif (abur cubur tarzı), ikinci sınıf yolcuların ise bir içecek ve bir aperatif hakkı bulunmaktadır. EIC ve IC ise standart düzeyde diyebileceğimiz trenlerdir. Bunlarda genellikle internet bağlantısı ve seyyar araçla satış yapan görevliler bulabilirsiniz. TLK ise en düşük düzeydeki trenlerdir. Bunlar aynı zamanda en ucuz biletler bulabileceğiniz trenlerdir. Seyyar araçla satıcı bile göremeyebilirsiniz, ama en ucuz bilet olacağından emin olabilirsiniz. EC ve EN ise Avrupa’daki ülkelere gece ve gündüz hızlı hizmet sunan trenlerdir. Bunların dışında bazı trenlerde kompartıman şeklinde olup (her bir kompartıman 8 kişilik) bazıları otobüslerdeki gibi düz oturma sistemine sahiptir. Düz olanlarda prizler bulunmakla beraber maalesef kabinlilerde priz bulunmamaktadır. Bunun dışında yataklı kompartımanlar da mevcuttur.

Polonya tren vagon içi

Peki bilet satın alma işlemini nasıl gerçekleştirebilirsiniz?

Bunun için iki farklı yol izleyebilirsiniz; ya internet sitesi, yani www.intercity.pl üzerinden ya da tren istasyonundan da alabilirsiniz. Web sitesinin İngilizce versiyonu da (www.intercity.pl/en) bulunmakta o yüzden endişelenmenize gerek yok. Bir de biletinizi internet üzerinden alırsanız tabi ki de çıktısı muhakkak elinizde olmalı, çünkü damga vurulması gerekmekte.

Tren seferlerinin en avantajlı tarafı öğrencilere % 51 oranında indirim bulunmakta, fakat şunu belirtmek gerekir ki web sitesinde yazan “26 yaş altı ISIC (International Student Identity Card) kart sahipleri bu indirimden yararlanabilir” ibaresi her trende geçerli olmayabiliyor. Yapacağınız yolculuklarda, bazı kontrolcüler öğrenci kartını sormasına rağmen bazıları hiç sormayabilir. Bir diğer yandan bazıları ISIC kartnızı kabul etmesine rağmen, bazılarının maalesef Polonya’daki üniversitenin kartı harici kart kabul etmemesi de söz konusudur. Maalesef ki, burada öğrenci kartınızı kabul edip etmeme kontrolcünün inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bu arada birçok kontrolörün İngilizce bilmediğini de belirtmek gereklidir. Bu durumda yapabileceğiniz iki şey ya Polonya’daki üniversitenin öğrenci kartına sahip olmanız (tüm damgalar ve bandroller olmalı) ya da en azından Erasmus öğrencisi iseniz kabul mektubunu yanınızda veya en azından akıllı telefon kullanıcısı iseniz telefonunuzda bulunması gerekmektedir.

Tren istasyonu Polonya

Peki, trenler nasıl?

Aslında aşağı yukarı Türkiye’deki trenlerle aynı fakat Polonya’dakilerin daha temiz olduğu aşikâr. Özellikle kaçak olarak sigara içen birini falan görmeniz zordur, bu konuda hem yolcular hem de görevlilerin dikkatli olduklarını söylemek pekte yanlış olmaz. Onun dışında birçok özelliğin aynı olduğunu söyleyebilirim. Ha bir de maalesef simit, poğaça, peynir satan seyyar satıcılar yok, çünkü onun keyfi bir farklı oluyor.

Bir cevap yazın