Polonya Öğrenci Yurtları

Polonya öğrenci yurtları nasıl diye sormayanlara yaşamadan anlayamazsınız, demek yerine kısa, fazla gözünüzü yormadan, çay içerken okuyabileceğiniz bir yazı hazırlamak istedim.

Polonya’da öğrenci yurtları güvenli mi?

Öğrenci ailelerinin en çok merak ettiği soru Polonya’daki öğrenci yurtları güvenliğidir. Haklı olarak, iyi yerlere getirebilmek için hiç bir fedakarlıktan kaçınmayan aileleriniz sizi belki de ilk defa yurt dışına gönderecekleri için endişeleniyor olabilirler, bu normal arkadaşlar 🙂 Şimdi hemen şöyle anlatalım efenim;

Polonya yurtlarında genel olarak girişte kapıda bir resepsiyon bulunur. Bu resepsiyon sizin güvenliğiniz için vardır. Yani elini kolunu sallayarak giriş olmasın diye yapılan bir uygulamadır aslında. Tabi ki, bu uygulama harika bir güvenlik tedbiri değildir ama hiç yoktan kesinlikle iyidir.

Polonya’da öğrenci yurdunda mı kalmalı, evde mi?

Maddi imkanınız olsa da, olmasa da efenim, biz ilk senenizde yurtta kalmanızı öneririz. Neden mi? Tanıyın efenim, kültürü tanıyın, insanları tanıyın, hayatınızda hiç karşılaşmadığınız karakterdeki insanlarla aynı ortamda anılarınızı, yaşadıklarınızı, üzüntülerinizi, mutluluklarınızı paylaşmayı tecrübe edin. Unutmayın,  burada aldığınız nefes bile(ki kış aylarında soğuk olur) size bir tecrübe olacak, bunu unutmayın.

Polonya öğrenci yurtları

Ortak kullanım banyo

Polonya öğrenci yurtları

Polonya öğrenci yurdu odaları

En önemlisi de güzel arkadaşlıklar. Efenim, şöyle düşünün, sabah kalkıyorsunuz ve yan odadaki İspanyol arkadaşınız sizi kahvaltıya davet ediyor, belki daha önce hiç karşılaşmadığınız bu kahvaltı sohbetleri, mutfak partileri sizlere ne kadar çok katacağını size burada anlatmaya çalışsam, muhtemelen yazının sonuna kadar hiç ara vermeden okursunuz ama ben bütün gününüzü bir yazı ile geçirmenizi istemiyorum 🙂

Güzeldir efenim, yurt ortamı güzeldir. Çok ta fazla süsleyerek anlatmak istemiyorum tabi ki, negatif yönleri de vardır yurtta kalmanın. Yani yan odadaki İspanyol arkadaşlarınız sizi bir cumartesi sabahı son ses Despacito dinleyerek uyandıradabilir 🙂 .

Öğrenci yurtları karışık mı?

Karışıktır efenim. Hem de öyle bir karışıktır ki, sadece cinsiyet olarak düşünmeyin, dünyanın her yerinden farklı insanlar ile arkadaş olma şansı verir insana.

Polonya öğrenci yurtları

Her milletten farklı insanlar

Burada tabi ki, kontrol siz de! Size birçok şey katacak arkadaşlıklar da edinebilirsiniz, zamanınızı tüketeceğiniz arkadaşlıklar da. Seçim sizin, arkadaşlarınızı iyi seçin, ama yurt size bu şansı hazır olarak sunar.

Bazı yurtlarda kız ve erkek öğrencilerin katları ayrı olabiliyor. Odalara yerleşim ise çoğunlukla, kızlar bir odada erkekler bir odada şeklinde oluyor. Bu konuda endişeniz olmasın.

Polonya öğrenci yurtları fiyatları?

Ucuzdur efenim ucuzdur ama ucuz diye de yahnisi yenmeyecek eti de bile bile tercih etmek biraz risklidir. O yüzden bir yurtta kalacaksanız o yurdu önceden bir araştırın efenim. Google zaten size çok yardımcı olacak bu konuda, yurdun adını öğrenip arama yapmanız yeterli. Lehçe kaynakları da Google Translate üzerinden yazılarını Türkçe’ye çevirip okuyabilirsiniz. Öğrenciler çok uygun yurt bulduklarında başta çok seviniyorlar. Polonya’ya geldiklerinde ise bazen bu durum hayal kırıklığı ile sonuçlanabiliyor. En basit örneği, yurt öğrencinin okuluna 1 saat uzaklıkta olabiliyor. “Amaaan ne olacak 1 saat gideriz” diyen arkadaşlar, yapmayın! Burada havalar soğuduğunda, o 1 saat size muhtemelen okula giderken bütün enerjinizi alacaktır. Zaten işi matematiğe döktüğünüzde, haftada 5 gün dersiniz olsa günde 2 saatten(durakta beklediğiniz vakti işin içine  hiç katmadım) ayda 40 saat ediyor :). Yani okulunuza biraz yakın yurtları tercih edin, şehir merkezinde olanlar tadından yenmez.

Mesela Varşova’dan örnek verecek olursak Erasmus Dorm, Varşova’nın merkezine 2 tramvay durağı uzaklıkta 🙂 Tadından yenmez sizin anlayacağınız. Bu yurt Varşova’da en hızlı dolan yurtlardan birisi, o yüzden çabuk doluyor ama eğer kalacak yer arıyorsanız bir ulaşmakta fayda var, şanslıysanız yer bulabilirsiniz. Aşağıda linkini de paylaşıyorum, kontak kurup yer olup olmadığını sorabilirsiniz.

Erasmus Dorm Web Sitesi

Fiyat olayını özetleyecek olursak: 500-1000 zl arasında değişiyor genel olarak burada yurt fiyatları. 500’ün altında olan yerler de olabilir ama yukarıda bahsettiğimiz gibi okula, merkeze olan uzaklıklarını iyi araştırın gelmeden.

Polonya Öğrenci Yurtları’nda yemekhane var mı?

Henüz daha yemekhanesi olan bir yurt ile karşılaşmadım. Ama arkadaşlar, buraya madem hayatı öğrenmeye geliyoruz, kendi yemeğimizi de kendimiz yapalım. “E bilmiyoruz ki” demeyin, ben de bilmiyordum. Öğrendim 🙂

Yemek yapmak zor bir şey değil! İhtiyacınız olan şey mutfak ve malzeme bir  de internet(tariflere bakmak için).

Polonya öğrenci yurtları

Öğrenci yurdu mutfağı

Polonya yurtlarında ortak kullanımlı olan mutfak mevcuttur. Yurdun büyüklüğüne, ihtiyaca göre 1 ya da 2 tane belki de daha fazla kişi sayısına oranla ihtiyacınızı karşılayacak mutfaklar var merak etmeyin. Öğrenci mutfaklarının en güzel yönü, Türk yemekleri pişirirken yabancı arkadaşların gelip, ne pişiriyorsun diye sorup muhabbetin açılmasıdır. Sonrasında zaten sosyal bir kişiliğiniz varsa, gelsin yeni muhabbetler, yeni arkadaşlık ve dostluklar.

Yurtların ulaşım avantajları

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi efenim, merkeze yakın olan yurtları tercih etmekte fayda var. Ama yaz aylarında bisikletiniz varsa, Polonya’da hem yurtların hem de hemen hemen her mekanın önünde bisikletlerinizi park edebileceğiniz yerler var. O yüzden içiniz rahat olsun, bisikletinizle her yere kolaylıkla gidip gelebilirsiniz(havanın güzel olduğu zamanlar tabi ki).

Polonya öğrenci yurtları

Varşova Caddelerinden

 

Polonya Öğrenci Yurtları’nda İnternet

Efenim Polonya’da internet alt yapısı çok gelişmiştir. İnternet konusunda sıkıntı yaşadığınız nadir anlarda bile Türkiye’de bir tanıdığınızla kamera aracılığıyla görüştüğünüzde, takılma olursa, sizin altyapınızdan kaynaklanmadığından emin olabilirsiniz 🙂

İnternetten oyun, film, makale ulaşımında hiç bir sıkıntı yaşamayacaksınız o konuda içiniz rahat olsun!

Çamaşırları nerede yıkıyoruz?

Arkadaşlar Polonya Öğrenci Yurtları’nda kalacaksanız mutlaka yurdun içerisinde kullanabileceğiniz öğrenci sayısına oranlı çamaşır makineleri vardır. Bunun yanında çamaşırlarınızı kurutabileceğiniz alanlar da sunarlar. Yani bu konuda bir sıkıntı yaşamazsınız. Sadece erkenden çamaşır makinesini rezerve etmeye bakın, çünkü sonuçta 100’lerce kişi ile aynı ortamı paylaşıyorsunuz ve önceden sıra almak sizin işlerinizi aksamasını önleyecektir.

Bana yemeğimi suyumu verin, üşenmem Polonya Yurtları hakkında 3 gün daha yazı yazabilirim ama diğer detayları siz kendiniz geldiğinde görün arkadaşlar! Tecrübelerime dayanarak size bir önerim olsun, burada iyi arkadaşlıklar edinin ve kendinizi geliştirin. Kalacak yer değil, yaptıklarınız geleceğinizi belirliyor!

Selamlar herkese 🙂