Polonya’ da hayvan sevgisi

Polonya’da hayvan sevgisi

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır Polonyadasınızdır diye düşünüyorum, çünkü 10 gün önce gelen bile 10 yıldır buradaymış gibi sürekli Polonya’yı keşfediyor.

10 gün de kalsanız 10 yıl da kalsanız farkedeceğiniz bir şey var. Köpek ve kedi sevgisi!

Evet YOK! Yalnız yok olan köpek sevgisi değil, küçük çocukların ve hatta bazen babamız yaşındaki adamların, köpek korkusu YOK! Neden mi?

-Efenim, sokaklarda bizi ürkütecek, sahipsiz köpekler YOK da ondan. Peki neden yok?

Onlar hep aramızdalar, her yerdeler. Sinirli değiller, yolda gördükleri insanları ısırmıyor, havlamıyorlar. Sebebi ne mi? Hepsinin onları seven, onu besleyen, kaliteli yaşam sunan bir ailesi var. Tabi ki her ihtimale karşı, saldırgan bünyeye sahip hayvanların, ağızlarına maske takıyorlar. Ama genellikle çevrenize bakacak olursanız, sahibinin yanında uysal ve sakin bir şekilde tasmasız gezenleri de göreceksiniz.

Metroda köpek

Polonya’ da hayvanlara, özellikle köpeklere çok değer verilir. Eğer kirada yaşıyorsanız, sabah saat 5-6 gibi evinizin canımdan dışarıyı bir seyredin derim. Yan, üst, 3. kattaki Grzegorz amca, Monika teyze, genç üniversite öğrencisi Mateusz, komşularınızı göreceksiniz köpekleriyle sabah gezintisine çıkmış bir şekilde. Evet, Polonya’ da sokak hayvanı diye bir şey görmek zor. Sebebi de, sahiplenmeleri. Başıboş gezen hayvan görmeniz maalesef çok zor bu ülkede 🙂

Tüy rengi, boyu, cinsi hiç farketmez Polonyalılar için, çünkü onlar bir hayvanı sahiplendiklerinde, üzerlerine düşen vazifeyi yaptıklarını ve en azından bir hayvana daha yaşama sevinci ve kaliteli bir yaşam verdiklerini düşünerek mutlu oluyorlar.

Polonya ve köpek sevgisi

Onlar köpeklerini o kadar seviyorlar ki, onlarla merkeze iniyorlar, alışveriş merkezine gidebiliyorlar hatta dün karşılaştığım bir olay, klübe bile köpeğiyle girebiliyorlar 🙂 Resmini çekmek istedim fakat, çok karanlıktı.

Peki nasıl oluyor da, köpek klübe, restorana, alışveriş merkezine, metroya, otobüse binebiliyor. Kim hayvanlara bu hakkı veriyor. Cevabı çok net, HERKES! İnsanlar, kendilerini hayvanlardan üstün görmüyor ve onları sahiplenip, beraber yaşıyorlar. Neden mi?

Sebebi açık, Polonyalılar’ ın hayvanlara verdiği değer 🙂

Şimdi sizinle Media Markt’ in kapısında asılı bir posteri paylaşmak istiyorum. Çok şaşıracaksınız 🙂

Polonya'da hayvan sevgisi

Posterde şöyle yazıyor:

Köpekler girebilir!

Havanın sıcaklığı sebebiyle, lütfen köpeklerinizi otoparkta arabada kapalı bir şekilde bırakmayın. Alın onu, beraber gelin.

Bu posteri gördüğümde ben ayakta alkışladım, gerçi zaten ayaktaydım ama oturur halde görsem muhtemelen kalkardım da.

Peki ya kediler, kedi sevgisi?

Onu da başka zaman, başka bir yazımda paylaşırım 😉

Şimdi size soruyorum, Türkiye’ de biz bunu uygularsak ne olur?