Polonya Büyükelçisi Tunç Üğdül

Polonya Büyükelçisi Ziyareti! Polonya’da 2 Türk Programı’nın Özel Bölümü Ekranlarınızda!

1 Ekim 2016’da görevine başlayan Polonya Büyükelçisi Tunç Üğdül’ün Polonya’da yaşayan tüm vatandaşlarımıza olan mesajını ekranlarınıza getirdik.

Polonya Büyükelçiliği’nde yapmış olduğumuz programda, sizlerin Polonyam Facebook sayfasından, Polonya’da Resmi işlemler ile alakalı sorduğunuz en önemli soruları Büyükelçilik yetkililerine yönelttik ve cevaplarınızı aldık, şimdi de sizler ile paylaşıyoruz.

Programda sorulan sorular ve cevapları:

 • Polonya Büyükelçiliği’nden nasıl randevu alınır?

Türk Vatandaşları için Polonya’da randevu sistemi bulunmamaktadır. Hafta içi günlerde(resmi günler hariç) saat 9:30-12:00 arasında vatandaşlarımız Polonya Büyükelçiliği’ne gelip başvurularını yapabilir. Polonya Büyükelçiliği’ne gelmeden önce, Büyükelçilik web sitesinden Bilgi Notları bölümünün incelenip, gereken tüm evrakları toplayıp gelmeleri, işlemlerinin hızlı bir şekilde halledilmesi açısından kolaylık sağlayacaktır.

 • Polonya’da çalışan vatandaşlar, Türkiye’ye döndüklerinde çalıştıkları günleri saydırabiliyorlar mı?

Polonya Büyükelçiliği’nin Polonya’da çalışan ve Türkiye’ye dönüp çalıştığı günleri saydırmak isteyen vatandaşlar için bir çalışma belgesi düzenlemesi gerekmektedir. Düzenlenen çalışma belgesiyle birlikte sigortaya başvurulduğu zaman borçlanma şeklinde paralarını ödeyip bu belgeyi de tahsil etmeleri durumunda, Polonya’da çalıştıkları günleri Türkiye’de sigortaları için saydırabilirler.

 • Polonya’dan mezun olan öğrenciler denklik işlemlerini nasıl gerçekleştiriyorlar?

Polonya’da Üniversite okuyan öğrencilerin denklik işlemleri YÖK Kurumu’ndan yapılmaktadır. Bu sebepten ötürü, öğrencilerimizin detaylı bilgiyi YÖK Kurumu’ndan almaları gerekmektedir. Polonya’da okuyan öğrencilerin, Polonya Büyükelçiliği’nde yaptıkları işlemler Transkript(Not Dökümü) ve diplomalarının tercümelerinin tasdikidir.

 • Polonya’dan vize uzatılabiliyor mu?

Polonya Vize işlemleri, Polonya makamları tarafından yapılmaktadır. Vatandaşlarımız bu konu hakkında Polonya Büyükelçilikleri’nden detaylı bilgi alabilirler. Vize uzatma işlemi Polonya’dan yapılmamaktadır. Vizelerindeki geçerli süreden daha fazla Polonya’da kalmak isterlerse, Polonya’da Oturum Kartı başvurusu yapmaları gerekmektedir. Bunun için de, vatandaşlarımızın bulundukları şehirlerdeki valiliklere giderek detaylı bilgileri almaları gerekmektedir. Vize almak isteyen vatandaşlar, Ankara Polonya Büyükelçiliği ya da İstanbul Polonya Başkonsolosluğu’na başvurarak işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Aynı işlemi, Polonya’ya yakın başka bir ülkeye gidip, oradaki Polonya Büyükelçiliği’ne başvurarak da vize başvurusunda bulunabilirler.

 • Türk ehliyeti Polonya’da geçerli mi?

2016 itibariyle yeni tip sürücü belgeleri Türkiye’de dağıtılmaya başlandı. Bu ehliyetler de yurt dışında 6 ay süre içinde geçerli olacaktır. 6 ay dolduktan sonra bulundukları ülkede sürücü belgelerini değiştirmek için müracaat etmeleri gerekmektedir. Çünkü kaybedilen bu belge ileride kendisi için sıkıntı yaratabilir.

 • Polonya’da pasaportumuzu ya da ehliyetimizi kaybedersek ne yapmalıyız? Yeni tip Türkiye ehliyeti başvurusu Polonya’dan yapılabiliyor mu?

Kaybedilen belgenin, kanuni yükümlülüğünü taşımamak için en yakın bölgedeki Polis makamına durumu bildirmelerinde fayda bulunmaktadır. Polonya’da yeni pasaport çıkartmak isteyen vatandaşlarımız, Büyükelçiliğe başvurmaları gerekmektedir. Yeni tip Türkiye ehliyeti başvurusu şu an için sadece Türkiye’den yapılabilmektedir.

 • Polonya’dayken Türkiye’de resmi işlemlerimizin halledilmesi için birisine vekalet verebiliyor muyuz?

Vatandaşlarımız yurt dışındaki Konsolosluk şubelerinden vekalet işlemlerini yaptırabilirler. Gereken belgelerin bilgisini Polonya Varşova Büyükelçiliği web sayfasındaki Bilgi Notları kısmından temin edebilirler.

 • Polonya’da askerlik tecil edilebiliyor mu?

Polonya’da askerlik tecil işlemlerini vatandaşlarımız yapabilirler.

 • Polonya’da dövizli askerlik işlemleri nasıl hallediliyor?

Belirli şartları taşıyan kişiler, dövizli askerlik işlemlerini buradan yaptırabilirler.

 • Polonya’dayken uzaktan halledebileceğimiz işlemler nelerdir?

Polonya’daki vatandaşlarımız yeni taşınma durumunda 20 iş günü içerisinde adres beyanı yapmak durumundadırlar. Evlilik durumunda 60 iş günü içerisinde bize bilgi vermek durumundadırlar. Bunun dışında çocuk doğumu gibi durumları da aynı şekilde bildirmek durumundadırlar. Kanuni süre içerisinde yapılacak işlemler, uzaktan posta yoluyla tescil işlemleri yapılabilmektedir. Askerlik tecil işlemleri için de bu geçerlidir(1. erteleme işlemi eğer Büyükelçilik tarafından direkt başvuru ile yapılmış işe)

 • Polonya’da evlenmek için yapılması gereken işlemler nelerdir?

2 Türk vatandaşının evlilik işlemlerini Polonya Büyükelçiliği tarafından nikah işlemleri yapılabilmektedir. Polonyalı bir vatandaş ile evlilik yapılacaksa yine aynı şekilde öncelikle konsolosluk şubemize başvurulmalı ve evlenme ehliyet belgesi almaları gerekmektedir. Bu belge ile, Polonya makamlarına müracaat ederek nikah günü alıp evlilik işlemlerini gerçekleştirebilirler.

 • Polonya’da başımıza gelebilecek herhangi bir üzücü ya da beklenmedik bir durumla karşılaşırsak ne yapmalıyız?

Vatandaşlarımızın tedbiri elden bırakmamaları gerekmektedir. Olur da böyle  bir durum ile karşılaşırlarsa, bu durumun öncelikle Polonya’daki adli makamlara bildirilmesi sonrasında ise bize bildirmeleri gerekmektedir. Acil durumlarda Polonya Varşova Büyükelçiliği web sitesindeki 7/24 çalışan Türk numarasından bize ulaşabilirler.

Polonya’da 2 Türk Programı – Polonya Büyükelçisi Tunç ÜĞDÜL ve Büyükelçilik yetkilileri ile yaptığımız programı hazırlamakta emeği geçen kişiler:

 • Berkman Dıraman (Organizasyon Sorumlusu Kurucu ve Sunucu)
 • Sonat Kırkağaçlıoğlu (Sunucu)
 • Görkem Özdoğan (Kameraman)