Orada bir Polonya Var Uzakta!

Polonya var uzakta

Yazıma Polonya edebiyatının çok önemli bir şiiriyle başlamak istiyorum;

Orada bir Polonya var uzakta!

O Polonya bizim Polonyamızdır!

Gitmesek de görmesek de,

O Polonya bizim Polonyamızdır! :))))

Yaşanılan her an insana farklı şeyler öğretir. Polonya’ya gidecekler içinde bu fazlasıyla olacak. Şimdi hep beraber Polonya’ya gittiğinizde karşılaşacağınız farklılıklar konusunda biraz fikir alışverişinde bulunalım. Ülkemizden binlerce kilometre uzaktaki bu bilinmez ülkede acaba gözümüze ilk olarak neler çarpacak ve neler bizi bekliyor?

 

Bence özellikle Polonya mimarisi ilk gözünüze çarpacak şey. Türkiye’deki çarpık şehirleşme, gökdelen boyutlarına ulaşmış apartmanlar, şehir gürültüsü falan derken alışık olduğunuz o hengâmeyi bulamayacaksınız. Daha sakin ve durağan bir yaşam, sıkışmayan bir trafik, genelde koyu kahverengi binalar ve sapsarı insanlar gözünüze çarpan ilk farklılıklar olacak. Genelde ikinci dünya savaşı filmlerinde karşılaştığım için dış cephesi koyu kahverengi tuğlalardan oluşmuş evler benim ilk dikkatimi çeken şeydi. Bu koyu kahverengi binalar, bolca yeşillikle birleşince sürekli doğanın içinde yaşama havası katması da ayrıca çok keyifli.

 

İnsanlar doğal olarak sizin yabancı olduğunu anlıyorlar ve eğer İngilizceleri varsa size çok içten şekilde yardım etmekten kaçınmıyorlar. Genç nesil dile daha hakim olduğu için yardım konusunda onlara danışmak her zaman daha akıllıca. Ülkenin her şehrinde rahatça ulaşım yapabilirsiniz ve istediğiniz yere çok ucuza sakin bir havada seyahat edebilirsiniz. Bir sırt çantası takıp Gdansk’ı, Poznan’ı, Lublin’i, Wroclaw’ı, Krakow’u, Warşova’yı gezmemek müthiş bir kayıp olur. Gerçekten de yaşanılası ve doğanın içinde oluşlarıyla insanın kafasını rahatlatan bir yaşam tarzları var. Zaten eğlence kültürlerini daha önceki birçok yazımızda okumuştunuz.

 

Her şey zamanla değişiyor ve bu tabi ki Polonya içinde geçerli. Ben Polonya’da beş sene önce bulundum ve çok keyifli zamanlar geçirdim. Irkçılık ve İslam düşmanlığıyla pek karşılaşmadım. Fakat takip ettiğiniz üzere son yıllarda bu gibi istenilmeyen olaylarda Avrupa ve Polonya genelinde can sıkıcı artışlar var. Ancak bu sizi ürkütmesin. Nereye giderseniz gidin bu gibi problemler insanların karşılarına çıktığı için sadece tedbiri elden bırakamamak iyidir. Eğer güzel bir üniversite ve arkadaş ortamınız varsa bu tarz olayların sizinle alakası olmayacaktır.

 

Tabi ki insanların farklı ülkelerdeki insanlara bakış açıları çok farklı boyutlara ulaşabilir. Ancak şunu unutmayın ki, siz kendinizi ne kadar iyi tanıtırsanız onlar sizi o kadar iyi tanır. İyi birer birey olmak aynı zamanda o insanların sizin ve ülkeniz hakkında başka kişilere referans olması konusunda da çok önemlidir.

 

Polonya her şeyiyle sizde merak uyandıracak bir yer. Bir yere gittiğinizde kafanızda soru işaretleri bolsa, cevaplarını bulmanız için çok maceraya atılmanız gerekeceksiniz demektir. Bu macera için ise Polonya’dan daha güzel bir yer bulamayacağınızdan şüpheniz olmasın.  Bu macerayı yaşarken de cebinizden çok fazla para çıkmayacak olması sizler için çok büyük bir avantaj.

 

Yemek içmek konusunda da daha önce birçok defa yoğun biçimde bilgi paylaşımı yapmıştık. Bu konuda hiç endişe etmeyin. Bir Uzakdoğu olmadığı için az çok yemek kültürüne ayak uydurabilirsiniz. Bu durum sizin için zorluk içermez.

 

Hepinize selam olsun 🙂