Noel Baba Polonya’daydı! (Święty Mikołaj)

6 Aralık Pazar Noel Baba Polonya’ya geldi, gördünüz mü?

Kırmızı şapkalı, kırmızı kıyafetli ve beyaz sakallarıyla kocaman göbekli, elinde hediyeler ile tatlı bir insan: Noel Baba. Yaşımız kaç olursa olsun, bu görüntüyü görsek sevinir ve bize hangi hediyenin geldiğini merak ederek heyecan ile bakarız.

İşte her yıl 6 Aralık tarihi Noel Baba günüdür Polonya’da. Noel Baba gökyüzünden özel geyikli arabasıyla dünyaya gelir. Polonyalı çocukların (biz de inandık) inandığı bir figür olan Noel Baba kimdir diye küçük bir araştırma yaptık.

mikolaj-swiety

Sonuçlar aslında çok karışık. İskandinav mitolojisine dayandırılan bir hikayesi de vardır ancak en çok kabul göreni  Noel Baba’nın aslında Türkiye’de doğduğu. Likya şehri eski adı Myra olan günümüzde Demre olarak bilinen yerde doğmuştur.  Çok iyi ve yardımsever olmasıyla tanınan ve üç kızkardeşin köle olarak satılmasını engelleyen Noel Baba’nın ünü zaman geçmeden yayılır. Çocukların koruyucusu olarak adlandırılır. Ve böylece kilise tarafından bu durum farkedilir ve aziz ünvanını alır. Tabii bu efsane böyle devam eder

Noel Baba.

Ancak 1700 lü yılların sonlarında tekrar konuşulmaya başlanır ve 1800 lü yılların ortalarında artık Christmas ile birlikte anılmaya başlar. Tabii alışveriş çılgınlığını da tetikleyen bir durum ortaya çıkar: Hediyeler. Çocuklar mutlu olmalıdır ve ve Noel Baba’dan hediye almaya hak kazanmışlardır. Böylelikle Noel Baba figürü bizim için alışveriş merkezlerinde ve ya reklamlarda görünür olmuştur. İnandırıcılığı daha da kaybolan bir figürdür artık. Ancak istatistikler gösteriyor ki yine de reklamlarda çok işe yarıyor.

Tüm yıl boyunca uslu olan çocuklara güzel hediyeler getiren bir figürdür artık.

Polonya'da alışveriş çılgınlığı

Polonya’da da 6 Aralık tarihinde çocuklar hediyeler alır, aileler Christmas için hazırlık yaparlar. Artık sokakların renklendiğini görebilirsiniz. Yaşınız kaç olurs aolsun ailenizden küçük hediyeler alabilirsiniz. Sadece onların çocukları olmanız yeterli. Küçük çocuklar için ise durum biraz farklı tabii, bir beklenti olmakta. Sabah uyandıklarında yastıklarının altında hediye aramaya başlarlar. Ve ya ailelerinin yanına gider hediyelerini sorarlar. Aileler ise sürprizin ve bu figürün bozulmasını istemezler ve şöyle derler: ‘Dün Noel Baba geldi, seni uyandırmak istemedi. Tüm bir yıl uslu bir çocuk olduğun ve bizi üzmediğin için sana bu hediyeyi getirdi.’

Hediye almak güzel! Bunu Noel Baba’dan almak daha da güzel olsa gerek.

chocolate-santa-face-pop

Polonya’da Christmas nasıl geçiyor merak ediyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

http://www.polonyam.com/polonyada-christmas-bayrami-ve-gelenekleri/