18 Şub 2018

Nerede bizim mutfak kültürümüz, aç kaldık burada

 

En başından söyleyelim, Polonya’da “Kahvaltı Hazııııırr” diye bir ses duymayacaksınız. O yüzden buraya gelmeden önce evde birkaç pratik yemek yapmayı öğrenmenizde fayda var. Polonya öğrenci yurtlarında bir çok öğrencinin ortak kullanabildiği ortak mutfaklarınız olacaktır. Öğrenci sayısı gözünüzü korkutmasın, emin olun yeterli oluyor.

Polonya’daki marketlerde Türkiye’deki marketlerde bulabileceğiniz bir çok ürünü bulabilirsiniz. O yüzden endişe etmenize gerek yok. Et fiyatları burada çok daha ucuz olduğundan, et seven arkadaşlar çok şanslı. Üstelik Polonya mutfağında da seveceğiniz bir çok yemek olacak. Bu yüzden, Polonya’nın yerel mutfağını bulunduran restoranlara giderseniz, bu ülkenin mutfağını da görmüş olursunuz. Restoranda yediğiniz hemen hemen her şeyin dondurulmuşunu ya da soğuk dolaplarda muhafaza edilmiş hazır paketlenmiş halini marketlerde bulabilirsiniz (çorbasına kadar). Polonya’nın yerel mutfağını nerelerde tadabilirim diye aklınızda bir soru varsa bize mail atabilirsiniz, yardımcı oluruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel olarak yapacağınız sebze yemekleri pratik yemekler olduğundan, bu konuda hiç endişe etmenize gerek yok. Marketlerde, hazır ve doğranmış yıkanmış sebzeler paketler halinde satılmaktadır. Kalacağınız yere yerleştikten sonra çevrenizdeki marketleri mutlaka gezin ve fast food furyasına kapılıp sağlıksız bir şekilde beslenmeyin. Unutmayın soğuk bir ülkeye geliyorsunuz ve kendinize iyi bakmanız gerekiyor.