LYS, YGS sınavlarını kazanamadım Yurtdışında Üniversite okuma şansım var mı?

LYS ve YGS sınavlarında iyi sonuç alamadım ve kazanamadım Yurtdışında Üniversite okuma şansım nedir?

Türkiye’de hem lise derslerinizi verdiniz aynı süreç içerisinde tempolu bir şekilde LYS ve YGS sınavlarına hazırlandınız. Belki boş zamanlarınızı bile LYS ve YGS test denemeleri çözerek geçirdiniz. Peki, istediğiniz üniversitenin istediğini bölümünü kazanacaksınız diye kesin birşey var mı? Malesef yok. Peki sizi LYS ve YGS sınavlarında başarısız bir sonuç almanızı neler etkileyebilir?

LYS sınavına yetişemedim ve geç kaldım!

Bu gibi öğrenci seçme sınavları Türkiye ve hatta bir çok ülkede farklı şekillerde öğrencilerin bilgi düzeylerini ölçmek ve ileride kariyerini oluşturmak için aşmaları gereken bir test aslında. Bu sınavlarda iyi bir sonuç almanız sizin ileride iş hayatında inanılmaz başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Fakat bu testin sonucu, hayal ettiğiniz bölümü okumanız için gerekli.

Üniversite sınavlarına hazırlanırken, bir çok aşamadan geçiyorsunuz, okul, deneme sınavları, internette gördüğünüz bilgilerden edindiğiniz tecrübeler ve bir çoğu. Yıllarınızı verdiğiniz lise eğitiminizin ardından üniversiteyi kazanmak ve istediğiniz bir bölüme yerleştirilmek istemeniz sizin hakkınız. Üniversite sınavına geç kalmak belki küçük bir azınlığın başına gelen bir şey olsa da, sınavdan 1-2 saat önce oturumun yapılacağı yerde olmanın önemi çok büyük. Trafikte yaşayacağınız bir problem, içeri alımlarda yaşanabilecek bir olağanüstü durum vb. sınav öncesinde orada erken saatlerde olmanızı gerektiriyor. Umarız bu problemi yaşamamışsınızdır ya da yaşamazsınız.

LYS ve YGS sınav denemeleri çözerken çok iyi sonuçlar aldım fakat sınavda yapamadım

Eğer ki bu gruptan iseniz, üzülmeyin yalnız değilsiniz. Bizim zamanımızda Üniversite Sınavı tek aşamalı ve sınavın ismi ÖSS idi. Bizde sizler gibi olabildiğince çok üniversite sınavı denemesi çözdük fakat istediğimiz başarıyı elde edemedik. Peki arkadaşlarımızdan üniversiteyi kazananlar olmadı mı? Tabi ki oldu, hatta kazanmasından ümidi olmayan arkadaşlarımızın üniversiteye yerleştirildiğini duyunca biraz iç burukluğu da yaşamadık değil 🙂  Üniversite sınavı çıkışında ise kendimize sorduğumuz soru, nerede hata yaptım? Aslında yaptığınız sistematik bir hata yok, belki sınavdan kısa bir süre önce bir problem yaşadınız, farketmemiş olsanız da, bu problem benim sınavdaki başarımı engellemez ben iyi hazırlandım kesin kazanırım da deseniz, bazı aşamalarda sınav çalışma temponuzu düşürmüş olabilir ve istenmeyen bir sonuç ile karşılaşmanıza sebep olmuş olabilir. Bu üniversite sınavını kazanamadığınız için istediğin bölümü okuyamayacağınız anlamına gelmez, yazımın ilerleyen kısımlarında LYS sonuçlarında hiçbir üniversiteye yerleştirilermedim ne yapmam lazım diyen öğrencilere bir çözüm yolu olabilir.

LYS 2017 sonuçları ne zaman açıklancak?

Sanırım bu soru şu an bütün adayların gece uykularını kaçıran merak ettiği bir sorudur. Bu konu ile ilgili bilgiyi edineceğiniz en yetkili merci sınavı yapan kurum ÖSYM  dır. Diğer internet sitelerinden duyduğunuz ve gördüğünüz Üniversite sınavı sonuçları açıklandı ya da şu tarihte açıklanacak diye yapılan açıklamaları çok dikkate almamanızı öneririm. Bilgiyi hayatınız boyunca 1. kaynaktan almanızda her zaman fayda vardır, yanılma ihtimalinizi ortadan kaldırır.

LYS sonuçları açıklandığında üniversite tercihlerini nasıl yapmalısınız?

LYS sonuçları açıklandıktan sonra bizim size önerebileceğimiz şey, eğer hedefleriniz var ise o bölümleri tercihlerinize yazmalısınız. Eğer hedefiniz henüz oluşmadıysa, iş hayatı sektörünü biraz araştırıp, eğer ki sınavınız çok başarılı geçmediyse, düşük puan ile üniversiteye kabul eden üniversite bölümlerinin sektör hayatında size ne gibi iş pozisyonları sağlayabileceğini araştırmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Hangi üniversite mezunu, hangi bölüm mezunu ne iş yapar adresinden girip, iş tanımlarına ve adaylarda aranan özelliklere bakıp öğrenebilirsiniz.

LYS sınavını kazanamadım, istediğim sonucu alamayıp başarısız oldum, yurtdışında üniversite okuma şansım var mı?

Güzel bir haberimiz var, evet. Yurtdışında bazı ülkelerde LYS sınav sonucunuza bakmadan sizi kabul ederler. Şimdi burada akla gelen en büyük soru, iyi de beni eğer bir başarı sağlayamadıysam neden kabul ediyorlar. Tam olarak da düşündüğünüz gibi değil aslında yani hemen kararımı verdim, yurtdışında üniversiteye başvurdum hemen kabul aldım orada kalacak yerim ayrıldı önümüzdeki dönem direkt üniversite okumaya başlıyorum da değil olay. Polonya’da üniversite okumak istiyorsanız, bunun belirli şartları var tabi ki, öğrenmek için bu linke tıklayıp, bize kendinizi ve şu anki durumunuzu anlatan bir mail atın, eğitim profesyonellerimiz sizi Polonya’da Üniversite Eğitimi hakkında bilgilendirsinler. Diğer ülkelerde bu hizmeti veren diğer web sitelerini inceleyebilir detaylı bilgiler toplayabilirsiniz. Ama siz siz olun her sitede okuduğunuza inanmayın, sizin durumunuzu profesyonellere açıkladıktan sonra neler yapabileceğinizi tartışın. Çünkü internette yer alan bilgilerin sizin için geçerli olacağı her zaman garanti değildir.

Avrupa’da Üniversite okumak bana ne kazandırır?

Avrupa’da üniversite okumanın en büyük katkısı ufkunuzun açılmasını sağlamasıdır. Ne demek ufuk açılması, ne yani benim ufkum açık değil mi demek istiyorsunuz? diye sorabilirsiniz. Hayır, tabi ki onu demek istemiyoruz 🙂 Mesela Polonya, buraya geldiğinizi düşünelim burada yaşam nasıl, hayat nasıl geçiyor. Aşağıdaki video aslında bu konuda verilecek en büyük cevap sorunuza.

Avrupa’da üniversite okumaya başladıktan sonra yepyeni bir hayata başlıyorsunuz aslında. Yeni doğduğumuzda da aynı şekilde hayata yeniden başlıyoruz fakat doğduğumuzda bilgi dağarcığımız sıfır. Yurt dışında üniversite okumaya başladığınızda, hem Türkiye’de öğrendiğiniz yaşam tecrübesi var hem de yepyeni bir kültürün içinde bir anda kendinizi buluyorsunuz. Yabancı insanlarla tanışıyorsunuz, yepyeni şeyler öğreniyorsunuz. Yukarıdaki videoda da zaten bu konu işlenmiş. Kültür dağarcığınızı genişletmeniz için mükemmel bir fırsat.

Bunun yanında da size olan en büyük katkısı yabancı dil öğreniyorsunuz. Polonya’da hem ingilizce hem de lehçe eğitim alabiliyorsunuz. Eğer iki dile de önem verirseniz üniversiteyi bitirdiğinizde 2 yabancı diliniz olmuş oluyor. Büyük şans! Üstelik LYS sonucunuza da bakmıyorlar.

Tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten eğitim profesyonellerimize yazmanız 🙂

İLETİŞİME GEÇ