Lviv Aktarmalı Polonya

Merhaba arkadaşlar. Polonya’ya giderken kafamızı kurcalayan en büyük sorulardan birisi de “Nasıl gitmeliyim ?” Polonya’ya gitmenin çok alternatifi var. Daha ucuza gitmek istiyorsanız bunları araştırmanız gerek. Almanya üzerinden, Çek Cumhuriyeti üzerinden, Ukrayna üzerinden aktarmalı gidebilirsiniz. Bakalım Ukrayna üzerinden nasıl gidiliyormuş.

 

Direk Polonya’ya uçak bileti alsanız baya pahalı olur. Ayrıca her şehire direkt uçak seferleri yok, aktarmalı gidebiliyorsunuz. Ukrayna’nın güzel şehirlerinden olan Lviv üzerinden gidebiliriz. İsterseniz Polonya’ya geçmeden 1-2 gün Lviv’i gezebilirsiniz. Lviv’e uçak biletleri Polonya’ya göre ucuz. 150-200 TL civarında değişiyor. Önceden almanız tabikide sizin yararınıza. Lviv’e uçakla geçtikten sonra ordan hangi şehire gidecekseniz otobüs ile geçeceksiniz. Sindbad hemen hemen çoğu şehrine gidiyor Polonya’nın. Otobüs bileti yanlış hatırlamıyor isem Wroclaw için 120 zl di, oda 80 TL civarına denk geliyor. Diğer şehirler için sitesinden bakabilirsiniz. Genelde akşam 5-7 arası otobüsler var. Lviv’e olan uçakta yanlış hatırlamıyorsam 15:30 gibi iniyordu Lviv’e.

 

Şimdi her şeyi hallettik 2 saat uçuştan sonra indik Lviv’e. Pasaport kontrolünden geçeceğiz. Pek sıkıntı olmuyor ama ben giderken Türk bir kız arkadaşta sorun çıktı, sorunda pasaportunun cinsiyet bölümünde F yerine M yazılı olmasıydı. Arkadaşlar böyle sıkıntılar yaşamamak için pasaport ve vizelerinizi kontrol etmenizi öneririm. O arkadaş sonradan halletti sıkıntısını geçti ama o an yaşadığı korkuyu yaşamak istemezsiniz sanırım 🙂 7-8 kişiydik tam hava alanından çıkarken polis gözüne birini kestirip valizini açtırmıştı. Şansınıza artık kime denk gelirse. Hava alanından otogara taksiyle geçebilirsiniz. Çoğunluğu 10 € ya götürüyor. 2 arkadaş olsanız 5 € gayet uygun.

 

Otogara geldiniz. Eğer otogara erken gidip bekleyecekseniz bence hava alanında beklemeniz sizin için daha iyi. Hem interneti var hemde kapalı alan. Ben erkenden gidip otogarda bekleme hatasına düşmüştüm. Otobüs saatinden 1.5-2 saat önce binerseniz bir sıkıntı olmadan gidersiniz. Zaten 30 dk falan sürüyor hava alanından otogar. Ama otogarın güzel olduğunu söyleyemeyeceğim. Türkiye’deki ilçe otogarlarından da kötü. Küçük bir otogar ve bilet sormak için gişe falan yok, görevlidir şudur budur yok. 1 tane dönerci var (döner diyebilir miyiz sattıklarına bilemiyorum) o yüzden giderken yanınızda atıştırmalık bir şeyler götürmenizi öneririm. Yoksa bizim gibi hediye götürülen baklavaları aç karnına yemek zorunda kalırsınız 🙂 Kendi otobüsünüzü kendiniz takip edip bulacaksınız. Tek tek sormanızı öneririm şoförlere. Çünkü sizi beklemeden gidebilirler. Türkiye’deki gibi yolcu unutunca muavine ceza yok yani 🙂 Bir de gideceğiniz şehrin lehçe okunuşunu öğrenmenizi öneririm çünkü şoförler sorduğunuzu anlamayacaklardır. Ki anlamamaları da normal Lodz diye yazılan bir şehir ( Vuç) diye okunabiliyor 🙂 Google Translateden dinleyebilirsiniz.

 

Otobüsümüz Türkiye standartlarına göre iyi bir otobüs olmayacak. Yağmur yağdığında arkada tarafın tavanı akıtıyordu mesela 🙂 12 saatlik mükemmel bir otobüs yolculuğu 🙂 Otobüsde pasaportlarınızı kontrol edecekler. Burada bir konu üzerine dikkatinizi çekmek istiyorum. Bizim 2 arkadaşımızın yaptığı bir hata. Atıyorum aksam 7 de otobüse bindiniz ve o gün ayın 20 si. Ama sizin vizeniz ayın 21 inde başlıyor. O 2 arkadaşımızın öyleydi ve otobüsten atıldılar. Sınıra gidene kadar saat 12 yi geçecekti ama muavin gene de izin vermedi otobüste kalmalarına.

 

Sınırda pasaport kontrolü için duruyoruz. Pasaport fotoğrafınızla uyumlu gitmeye dikkat edin. Sıkıntı yaşayabilirsiniz.( Benzemeniz yeterli, benim arkadaşım fotoğrafta Işid militanı gibiydi, ama geldiğinde 3 numara saç ve sinek kaydı sakal 🙂 ondan diyorum ) İlk gittiğimde yoktu ama sonraki gidişimde fark ettim, şuan Türkiye’dede vize alırken yeni bir uygulama geldi parmak izinizi alıyorlar. Sınırdan geçerken de bu parmak izini kontrol ediyorlar. Benim gittiğimde parmak izi ile vize almış olan birtek ben vardım otobüste, asker ingilizce bilmiyordu elini işaret etti taratır gibi falan yaptı. Neyse indik aşağı tüm otobüs beni bekliyor bu arada. Elini koy dedi koydum. 5 – 10 sn bekledim, çektim olmadı. Sonra makinanın ekranını falan temizlediler gene olmadı. Rütbeli birini çağırdılar, kullanım kılavuzunu falan okudular, elimi yıkamamı söylediler. Baya bir uğraştan sonra yeşil ışığı gördüm, şoförler benden çok sevindi, 30 dk dır tüm otobüs beni bekliyor 🙂

 

Yolculuğun 12 saat süreceği görünüyor internette ama gecikme olacağını düşünüyorum. Beni orada karşılayacak olan kişiye (buddy) sabah 7 de orada olacağımı söylemiştim ama 8-8.30 civarında varabilmiştik. Allahtan beklemişti buddylerimiz 🙂 Polonya’da otobanlar özel firmalar tarafından yapılıyor. Atıyorum 200 km sini bir firma yapmış 300 km sini başka bir firma. Otobüslerde ayrı ayrı para ödemek istemedikleri için sote yollardan gidiyorlar. Haliyle de gecikme kaçınılmaz oluyo 🙂

 

Kısacası biraz zorlu oluyor ama, arkadaşlarınızla giderseniz hem zevkli olur hemde ucuza denk getirmiş olursunuz.

 

Bir cevap yazın