Lehistan ?

Merhaba,

Polonya geçmişten günümüze uzanmış olan köklü bir ülkedir. Nice savaşlar görmüş, nice dağılmalara uğramış, nice ittifaklarda rol oyanmıştır. Yeri gelmiş paramparça olmuş, işgâle uğramış, yeri gelmiş topraklarını genişlettikçe genişletip bölgenin baba imparatorluklarından birisi olmuştur. Bazen de diğer ülkelerle ortaklaşa imparatorluklar kurmuş, dilini, kültürünü, genlerini aktarmıştır.

Bir zamanlar Avrupa.

Bir zamanlar Avrupa. (Mor renk Osmanlı İmpartorluğunu, Açık mavi renk Polonya’nın kurduğu imparatorluklardan birini temsil eder (Lehistan) )

Polonyalılar’ın Türkler ile ilk ilişkileri, Teuton şovalyeleri ile Tatarlar’ın karşılaşmalarını, savaşmalarını saymazsak, resmi olarak 601 yıl önce (diplomatik) Osmanlı zamanına dayanır. Arada geçen 601 yıl içinde genel itibariyle dostane ilişkilerimiz olmuş. Hatta Polonyalılar imparatorluklarını bir taraftan genişletip, bizimkiler de öbür taraftan genişletince sınır komşumuz bile olmuşlardır. Önemli noktalardan biri ise, bütün dünya Polonya’nın üzerine çullanırken sadece Osmanlı’nın “Polonya topraklarının parçalanışını kabul etmeyen tek devlet, imparatorluk” olarak sahneye çıkması aramızda başka başka bağların oluşmasını sağlamıştır. Burada çoğumuz “kanka çok güzel biralar var club club cluuub, kasia, asia” olarak takılsak da detaylarda derin muhabbetimiz vardır. Vakti zamanında Leh soyluları, Rusya’nın desteklediği Leh Krallar’ı tahta geçince, “Vistül (Wisła) ve Oder’den Türk atları su içmedikçe Lehistan bağımsızlığına kavuşamaz” derlerdi. Kaynak 200 kuşak önceki dedem.

Biraz daha sade bir harita. Osmanlı Leh ilişkileri açısından önemlidir. Sınırların ne kadar yakın olduğunu gösterir.

Biraz daha sade bir harita. Osmanlı Leh ilişkileri açısından önemlidir. Sınırların ne kadar yakın olduğunu gösterir.

 

Şimdi gelelim asıl konuya, biz Türkler zamanında Polonya’ya neden Lehistan demişiz ? Hatta hâlâ neden Lehler diyoruz ? Lehçe diyoruz ? Polakça, Polonyaca demiyoruz değil mi gençler ? Demeyelim.

Bunun sebebini hoşunuza gidebilecek bir efsaneyle anlatayım. Belki de doğrudur. Kim bilir ?

Bir zamanlar 3 erkek kardeş varmış. İsimleri Lech, Czech ve Rus. “Heee hemen anladım hikâyeyi yaaa tamam”.

Bu üç kardeş, tüm Doğu Avrupa’yı gezerek batıya doğru (bugünün Polonyası) gidiyorlarmış. Geziyor derken keyfinden gezmek değil bu gezme. Slav kaviminin korku bilmez cengaverleriymiş. Yani bugün 2 m boyu 3 m eni olmasına rağmen kavga etmesini bilmeyen torunlarından çok farklılarmış.  Arkalarında askerleri ve at arabaları içerisinde kadınlar, çocuklar o ova senin bu ova benim yaşıyorlarmış.

Tabi o zamanlar öyle zapiekankalar olmadığı için ayak üstü birşeyler atıştıramayınca yorulmuşlar ve gidelim bir yere oturalım, bir soluklanalım, bu ne böyle, Berlin ya da Lviv aktarmalı Erasmusa gidiyoruz sanki demişler.

 

Lech, Czech ve Rus.

Lech, Czech ve Rus.

 

Birgün akşam olurken, ormanların olduğu çok büyük bir alana gelmişler. Ormandaki uzun çalıların arasında büyük geyikler görmüşler. Aman ne güzel yer, alan var, yiyecek hayvan var, oksijen var demeye başlamışlar. Hatta bizim Lech, ağaç dallarında bir kartal yuvası görmüş. yuvada da yavru beyaz bir kartal varmış. Askerlerinden birine yavruyu ona getirmesini emretmiş. Daha sonra da beyaz kartal yavrusunu eline almış, şöyle bir yukarı kaldırmış. Dedik ya akşam oluyor, o sırada gökyüzü de kıpkırmızı, o an işte Polonya’nın amblemi doğuvermiş.

Adam sistemi kurmuş. Polonya milli sembolü. Kırmızı zemin üzerinde beyaz kartal.

Adam sistemi kurmuş. Polonya milli sembolü. Kırmızı zemin üzerinde beyaz kartal.

 

Bu olayların üzerine 3 kardeşten biri olan Lech buraya yerleşmeye karar vermiş, etrafı da iyice bir çevrelemiş, surlar ördürtmüş buraya da Gniezno demiş (kartal yuvası, adam takmış kartala napalım) böylece Polonyalılar’ın ilk şehirleri ortaya çıkmış.

Diğer 2 kardeş Czech ve Rus ise vedalaşmışlar Lech kardeşleriyle, ” en kısa zamanda görüşelim, hanımı da al gel falan filan”  yola devam etmişler.

Czech güneye inmiş, Rus ise doğuya gitmiş. Bundan sonrasını da anlatmaya gerek yok herhalde ? Czechrepublic ve Russia, evet evet bildin.

-Hikâyenin sonu-

JestemTurkiem

 

 

Bir cevap yazın