Kurwa. Tüm Yönleriyle Kurwa Nedir, Nasıl Kullanılır ?

Merhaba,

Kasım ayını yarıladığımız bu günlerde, iş, evlilik, uzun dönem eğitim gibi sebeplerle bu ülkeye yolu düşenlerin önceden öğrendiği ve hatta bilfiil uyguladığı, bunun haricinde Erasmus macerasına atılanlarınızın da günlük kurwa limitine erişmeye başladığını düşünüyorum.

Polonya’da yurtta kalıyorsanız, oda arkadaşınız Polonyalıysa, kurwalama işlemleri sabahın erken saatlerinde başlayabilmekteyken, oda arkadaşınız Türk ise bu kurwalama işlemleri nispeten daha düşük bir seviyede başlamakta, bu gibi durumda ancak koridordan ya da yan odalardan duyabildiğiniz kadar veya sokağa çıkmanızla birlikte Polonyalı’nın hayatına girerek limitinizi doldurmaya başlıyorsunuz.

Kurwa bir küfür, bir kaba laf gibi görülse de, hafife alınmaması gereken, evden, yurttan çıkarken yanınıza almayı mutlaka unutmamanız gereken bir hayat gerçeğidir.

Nedir bu kurwa ?

Doğru tespit.

Doğru tespit. Lehçe’nin en önemli kelimelerinden birisidir kurwa.

Bir zamanlar internet üzerinden oynanan oyunlarla tanışmıştım bu güzide kelimeyle. Bilenler bilir, Call of duty isimli savaş oyununda yabancı sunuculara (server) bağlanırsınız ve o sunucuda geçirdiğiniz 1 ay gibi kısa süre içerisinde o dilin küfür lugatında A1 seviyesine çok rahatlıkla ulaşırsınız. Adrenalinin hat safada olduğu bu tip oyunlarda bir gün bir bakarsınız karşılıklı küfürleşmelere, adamların dilinde siz de dahil olmuş, stresinizi atıyorsunuz. O zamanlar bir Macar küfürü olarak gördüğüm bu kelimenin daha sonra anavatanının Polonya olması, Kurwa’nın terminatörlerinin Lehler olmasını Polonya sokaklarında gezdikçe anlamıştım.

Siz yine de böyle bir t-shirt giymeyin.

Siz yine de böyle kurwa lı murwa lı bir t-shirt giymeyin.

Kurwa, aslında üzerine tezlerin yazılması, üniversitelerde kürsüsünün olması gereken bir kelimedir. Polonyalı’lar her ne kadar bu kelimeleriyle ve onun verdiği anlamlarla övünseler de hiçbir zaman Türkçe’deki kadar zengin argo ve küfür kelime dağarcığına erişemeyeceklerinin farkında değillerdir. Belki de bu yüzden bugün Polonya ile ilgili hiçbir bilgisi olmamasına rağmen Kurwa’yı bilen adam sayısı fazladır. Çünkü çok fazla türetme, kombinasyon yoktur. Her yola, her anlama gelir.

Bizde biliyorsunuz, ortamın gerginliğine ve konunun şiddetine göre akla hayale gelmeyecek her türlü türetmeler yapılır, “kombo” diye tabir edebileceğimiz kullanana + puan kazandırıp level atlatan, kişinin tecrübesine ve hayal gücüne göre çeşitlenebilecek sonsuz olasılık mecvuttur. Dalak, karaciğer, kulak, canlı ve cansız varlıklar ve nicelerinden bahsediyorum, biliyorsunuz 🙂

This - is - Polonyaaa

This – is – Polonyaaa, kurwa.

Şimdi sayfamızın kalitesi için ve takipçilerimizin hepsinin elit artistokrasinin nefelerleri olduğunu bilidiğimiz için ufak tarihi bilgiler verelim.

Kurwa, kury kelimesinden gelmektedir ve tabi ki anlamını buraya yazmayacağız, proto-hint dili kökenlidir.  Kurwa kelimesi size derdinizi şu ülkelerde anlatmanızı sağlar, ya da duyduğunuz zaman “şşt, hop noluyor?” demenizi sağlar. İşte o ülkeler; Belarus, Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, TABİKİ POLONYA, Arnavutluk, Macaristan, Romanya, Litvanya ve ne ilginçtir ki İsrail. E tabi, Türkler için Erasmus demek Polonya demek olduğu için Türkiye’de de “oğlum, ben biliyorum kurwayı, haha” cümlesiyle bilinirliğinin gözler önüne serildiği artık kabul edilebilir bir şeydir.

Spartacus'den önce Zeyna vardı. Hey gidi günler.

Spartacus’den önce Zeyna vardı. Hey gidi günler. Eğer Zeyna kurwa dediyse, orayı terk etmenizde fayda var.

Dedik ya, bizimki kadar kombinasyonları yoktur bunların diye, o yüzden bu kelimeyi duyduğunuzda mutlaka önünü arkasını bilmeniz sizin için yarar sağlar. Yani biri sizinle konuşurken araya kurwaya sıkıştır ise, hemen “sen bana kurwa demişsin, hiç kimse bana kurwa diyemez” demeyin. Sizin şahsınıza olan bir küfür olabilmesinin haricinde, cinsiyete dayalı bir söz değil, hayata karşı duyulan öfke, okulda veya işte kişinin canının sıkılması, hatta ve hatta Türkçe’ye çevrilmiş dizi ve filmlerdeki “Lanet olsun dostum” daki lanet olsun anlamına gelebilmektedir. O yüzden sakinliği korumakta yarar var.

Kurwa’nın başına gelen “O” harfi, onun etkisini artırmaktadır. Fakat bunu burada tam olarak açıklayamayacağım. Bunu, bu insanlarla birlikte yaşaya yaşaya öğreneceksiniz. Mesela Türkçe’deki “Oooo kimleri görüyorum?” cümlesini bir yabancıya nasıl anlatabilirsiniz ? Bence tam olarak anlatamazsınız, işte bu da öyle bir şey.

Polonyalı arkadaşlarınıza sorun. %90'ı bu abiyi biliyordur. O bir halk kahramanı.

Polonyalı arkadaşlarınıza sorun. %90’ı bu abiyi biliyordur. Kurwa denince akla ilk o gelir. O bir halk kahramanı.

Bu Kurwa öyle bir şeydir ki, yeri gelir ağzınız açık kalır. Misal, saat sabah 4, güzel eğlenceli bir gece geçirmiş, otobüs durağında bekliyorsunuz, bir tane sarhoş Leh yanınızda, karşıdan da yine aynı şekilde sarhoş bir Leh gelmekte, aralarındaki konuşma, abartısız şu şekilde olurken, siz “nereye düştüm diyebilirsiniz”;

+dobry wieczór, kurwa
-No, no, hmm, kurwa
+Ja, ee, kurwa, ale kurwa mać (mać tahmin ettiğiniz bir aile üyesi)
-Tak tak, nie kurwa.

Kurwa lı kalabalık

Daha sonra otobüs gelir, siz de boş gözlerle cama bakar durursunuz.

Peki bu bilgiler nerede işimize yarayacak ? Elbetteki bunları kullanmayın, küfür güzel bir şey değil, ama Lehçe öğrenmenin hevesi ve heyecanıyla size kurwa diyene dziękuję dememeniz gerektiğini bilin.

Zaten gerektiği kadar duyuyorsunuz, ama gelin yine de bir bakalım, Lehler bunu nasıl kullanıyor. Dediğim gibi, bu her zaman şahsa yapılan hakaret değil, istemsizce ağızdan çıkan, hoşnut olunmayan duruma karşı söylenmiş söz, ifade, anlatış şekli. Ayrıca videolar Lehçe’nize katkıda da bulunacak.

 

Burada bir zamanlar tv lerde yayınlanan, açık öğretim fakültesi veya dışarıdan lise bitirme sınavları için yardımcı olması amaçlanmış ders videolarına benzer bir video göreceksiniz. Yani bir alt yazısı, bir de her bilgiden sonra ekrana bakıp söylenmesi, bir de izleyicilerin söylemesi için bir iki saniye ara verimesi eksik. Bonus olarak müzik de var.

Peki ya Rambo’yu hatırlayanlarınız var mı ?

Yazının başında demiştim, bu kelimeyle tanışmam çocuklukta pek sardığım online Call of duty oyanamama dayanır diye. İşte insan böyle bir ruh hâlinde oluyor.

Bu yazıda bilerek kelimeler açıkça söylenmemiş, sitenin kalitesi korunmaya çalışılmış, takipçilere saygısızlık etmenin önüne geçilmeye çalışmıştır.

Teşekkürler.

JestemTurkiem