Krakow Ejderhasına Modern Bir Bakış

Merhaba,

İçimizdeki Krakowlu’lar bilir, Wawel kalesinin altında bir ejderha heykeli vardır ve ağzından belirli bir periyodu olmadan alev çıkartır. Siz de sabırla o anı bekler fotografını çekmeye çalışırsınız. Bu Krakow’un simgelerinden başta gelenidir.

Ejderha meselesinin tarihsel anlatımı.

Ejderha meselesinin tarihsel anlatımı.

Bu Ejderhanın (ben ejderha diyorum siz ne dersiniz bilmem) tarihini, öyküsünü kısaca şuraya açıklayayım;

Wawel Kalesi'nin hemen altında bulunan ejderha.

Wawel Kalesi’nin hemen altında bulunan ejderha.

Şimdi Krak abimiz Krakow’un Kralı olmuş (Krakus abi). Tam herşey tıkırında giderken, Pijania Wodki i Piwa’da shotlar falan 4 zl iken, bir yerlerden bir ejderha gelmiş wawel kalesinin oralara yerleşmiş. Bu ejderha Piotrlar’a, Katarzynalar’a korku salmaya başlamış. Her hafta düzenli olarak bana koyun, sığır ne varsa getirin demiş, hatta bazı zamanlar olmuş ki genç kızları da yemiş. Kızlar korkudan geceleri Afera’ya, Coco’ya, BaniaLuka’ya gidemez olmuş. Buna bir çare bulabilmek için şehrin en pehlivan şovalyeleri ejderhayı öldürmeye çalışmış ama nafile, nice babayiğitler telef olmuş.

Hayat bu insanlara güzel.

Hayat bu insanlara güzel.

Sonra Kral Krakus, oğulları 2. Krakus ve Lech’i ejderhayı yok etmek için görevlendirmiş. Oğulları da tabi şehrin önde gelen adamlarından. Bunlar düşünmüş taşınmış, demişler ki biz içine sülfür koyduğumuz bir dana bifteği ejderhaya yemesi için verelim. Ejderha bunu yiyince için için yanmaya başlamış ve Wisla nehrini kana kana içmeye başlamış, o kadar içmiş ki patlayacak hâle gelmiş ve iftar sonrası bir damacana su içen insana dönmüş hareket edemez hâle gelmiş. Bu kardeşler ejderhayı kimin doğrayacağını tartışırlarken, büyük kardeş Lech küçüğü 2.Krakus’u öldürmüş ve bunu ejderha yaptı demiş. Kral olduktan sonra gerçek ortaya çıkınca ülkeden sürülmüş ve küçük kardeşin onuruna şehre onun adı verilmiş. Krakus -> Krakow. (Krakus’un şehri).

Bir diğer hikâye ise, Kral Krakus’un ejderhayı öldürene kızı Wanda’yla evlenme sözü vermesi, bunun üzerine bir terzinin koyunun postu arasına zehirli iğne koyması, bu koyunu yiyen ejderhanın çok susayıp tüm Wisla nehrini içip patlaması ve bu terzinin prenses Wanda’yla evlenmesine dayanır.

Krakow'dan kalan hatıralar listesine eklemek için alabileceğiniz ejderha maskotu.

Krakow’dan kalan hatıralar listesine eklemek için alabileceğiniz ejderha maskotu.

Şimdi, bu tarihsel hikâyeyi günümüze uyarlayan Polonyalı’lar, post-modern bir filme imza atmışlardır. Filmi anlatmaya gerek yok, zaten izleyeceksiniz, sırf Krakow’u görmek için izlenir zaten.

Buyrun, iyi seyirler.

JestemTurkiem