Kısa bir Varşova turu :)

Bugün küçük bir Varşova turu yapalım diyorum , Ne dersiniz ?:)
İlk olarak ulaşım bileti alarak başlayalım işe , burada toplu taşıma kullanmanın rahat olduğunu düşünüyorum bir büfeden yada bilet makinelerinden temin edebileceğiniz 20-75-90 dakikalık biletlerle tramvay, metro ve otobüsleri kullanabiliyorsunuz bileti tek bir yerde okutmanız yeterli oluyor. Bileti okuttuktan sonra sakın atayım falan demeyin oldu ki attınız karşınıza çıkan baştan aşağıya siyah giyinmiş kontrolcülerden uzak durun gerçi siz ne kadar uzak dursanız da onlar sizi bulacak ve güzel bir ceza uygulayacaklar. Öğrenci , turist dinlemezler ona göre , ruh emiciler Hogwarts’ı bu kadar korumadı.
Özellikle metro çıkışlarında ve ay başı geldiğinde beş altı kez karşılaşırsınız. Biraz ürkütücü oldukları doğru,ama görevlerini iyi yapıyor olmaları da  bir o kadar güzel 🙂

Ulaşımı hallettikten sonra tabii ilk ve daimi durak Kültür ve Bilim sarayı ,zaten bütün yollar ona çıkıyor . Tarihin en büyük diktatörlerinden  Sovyet Joseph Stalin Kültür ve Bilim Sarayını orijinal adıyla Pałac Kultury i Nauki    hediye etmiş.

Eğer ben Varşova’yı en yüksekten görmek istiyorum derseniz Kültür ve Bilim sarayının tepesine çıkmanızı öneririz yok ben Kültür ve Bilim sarayını da görmek istiyorum derseniz Varşova’nın güzel otellerinden biri olan Marriott hotelin 40. Katını ziyaret edip güzel kokteyller eşliğinde manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Eğer canınız alışveriş yapmak istiyorsa Kültür ve Bilim Sarayı’nın yakınlarında bulunan  Złote Tarasy’a davet edelim sizi. Dış görünüşü itibariyle güzel bir alışveriş merkezidir, cam bir çatısı vardır. Çeşitli markaların mağazalarını bura da bulabilirsiniz.

Karnınız acıktıysa , buraya kadar geldik yöresel bir şeyler yiyelim derseniz sizlere Polak mantısı diyebileceğimiz Pierogi’yi takdim edelim. İçine genel olarak domuz eti tercih edilir ama peynirli patatesli gibi seçeneklerde mevcut. Polonya’da genel olarak yemek fiyatları bütçenizi pek sarsmaz uygun fiyata karnınızı doyurabilirsiniz zaten her köşe başında bir kebapçı olduğundan aç kalmazsınız tabi siz yine de her gördüğünüz yerden kebap yemeyin.:)
Gezilecek yerler listesinin en önemli kısmı olan Bilim ve kültür sarayını geçip Stare Miastro (eski şehir) kısmını gelelim. İkinci dünya savaşı sırasında buralar yerle bir olmuş ama bizim Leh kardeşlerimiz sabırla tekrar inşa etmiş şehirlerini .Bura da görebileceğiniz Zamek Krolewski(Kraliyet Kalesi) bulunmakta. Ayrıca kale meydanında kafeler ve hediyelik eşya alabileceğiniz yerler bulunmakta, kış aylarında bu meydandan kocaman bir çam ağacı ve buz pisti görmek mümkünün.

Sonraki durağımız Łazienki Park
Parka ulaşımı ister toplu taşımayla isterseniz de Old Town’dan yaklaşık 4 km bir yürüyüşle sağlayabilirsiniz.
Uzun yürüyüş yollarının bulunduğunu tavus kuşu ve sincaplarla karşılaşabileceğiniz güzel bir parktır. Ayrıca içerisinde ünlü müzisyen Fryderyk Chopin’in heykeli bulunmakta. Yılın belli tarihlerinde burada ücretsiz konserlerde verilmekte.
Bu park dışında bir çok güzel park bulunmakta girdiğiniz her sokağın bir yeşil alanı oluyor ,bu da Varşova’nın güzelliklerinden biri.
Yorulmadığınızı düşünerek devam ediyorum…
Wilanow Sarayına şehre biraz uzak olmasına rağmen görülmeye değer bir güzellikte.
Sarayın içinde gezebileceğiniz bir müze bulunmakta. Yılın belli dönemlerinde sarayın tarihçesini anlatan gösteriler yapılmakta tabi lehçe olduğu için bize bir faydası olmuyor ama görsellik açısında güzelliği tartışılmaz.
Bunların yanı sıra Varşova’da ziyaret edebileceğiniz bir çok müze bulunuyor .
Bira daha ki yazıda bahsimizi müzelerden açalım.

Ve son olarak sizi nehir kenarına götürelim:)Vistula nehri Polonya’nın en uzun nehirdir. Nehir’in her iki tarafında da yerleşim bulunmaktadır. Bura da yürüyüşler yapabilir , bisiklet sürebilir yada nehir manzaralı kafelerde kahvenizi yudumlayıp manzarayı izleyebilirsiniz 🙂 Polonya’nın simgesi olan deniz kızının heykelinin önünde fotoğraf çekilmeyi unutmayın 🙂