18 Şub 2018

Gelecek Vaat Eden Meslekler

Liseden mezun oldunuz bazılarınızın LYS sınavı iyi geçti, diğer kesimin ise berbat veya istediğiniz bölümde okumaya puanınız yetmiyor. Birçoğunuzun aklında (doktorluk, mühendislik vb.) bilindik meslekler olduğu için büyük olasılıkla şu an kara kara ne yapacağınızı da düşünüyorsunuzdur. Peki size bu mesleklerin dışında çok daha fazla para kazanacağınız ve işinizi yaparken daha fazla eğleneceğiniz gelecek vaat eden meslekler olduğunu söylesek. Neler mi? Cevabı yazımızda sizi bekliyor.

Uluslararası İlişkiler 

Uluslararası İlişkilerden mezun olursanız çalışma alanınız da bir o kadar geniş olacaktır. Başta Dışişleri ve İçişleri bakanlığı olmak üzere, bakanlıklar, müsteşarlıklar, Kamu iktisadi teşebbüsleri, Kalkınma ajansları gibi devlet kurumlarında Uzmanlık, müfettişlik, Kaymakamlık, Meslek memurluğu gibi görevlerde çalışma şansınız olur. Tüm bunların yanında özel sektörde de iş bulma imkanlarınız oldukça yüksektir. Şirketlerin genelde dış ticaret olmak üzere üst düzey kademelerinde iş bulabilmeniz de mümkün. Bir diğer iş alanı ise, Türkiye ve dünyada faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, uluslararası örgütler gibi devlet dışı kurumlarda da ilgili konularda uzmanlık-danışmanlık gibi konularda görev yapabilirsiniz. Son iş alanı olarak da Akademisyenliği söyleyebiliriz.

Uluslararası İlişkilerden mezun olursanız çalışma alanınız da bir o kadar geniş olacaktır.

 

 

Pazarlama

Pazarlama bugünün en gözde meslekleri arasında zirvede yer alıyor. Dünyanın en büyük firmalarının tamamına yakının CEO’ları pazarlama mezunudur. Pazarlama bölümünden mezun olduğunuzda pazarlama stratejilerine dair her türlü bilgiye sahip olursunuz. Pazarlama bölümünden mezun olduğunuzda; sahip olduğunuz diploma ve unvanla bütün uluslararası kuruluşlarda, pazarlama ve reklam ajanslarında, ithalat/ihracat alanlarında çalışabilirsiniz.

Pazarlama bugünün en gözde meslekleri arasında zirvede yer alıyor.

Yeni medya

Yeni medya bölümü size çok şey kazandıracak ve ufkunuzu artıracak bir bölüm. Üstelik yeni medya okuduğunuzda dünyayı dolaşarak da çalışabilirsiniz. Şimdi “Dünyayı dolaşarak çalışmak nasıl olacak?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Okumaya devam edin! Bu bölümden mezun olursanız dünyanın pek çok ülkesinde rahatlıkla iş bulup, çalışabilirsiniz. Bu alanda sizlere imkan sunan iş olanaklarını maddeler halinde sıralarsak;

  • Reklam ajansları,
  • Medya ajansları,
  • Pazarlama şirketleri ve ajansları,
  • PR ajansları,
  • Etkinlik ajansları,
  • Uluslararası şirketlerdeki pazarlama, tanıtım ve halkla ilişkiler departmanları,
  • Medya (İnternet, televizyon, gazeteler, radyo) kuruluşlarında çalışabilirsiniz. Ayrıca, Sosyal medya uzmanı ve basın medya danışmanı olarak da iş bulabilirsiniz.

Yeni medya bölümü size çok şey kazandıracak ve ufkunuzu artıracak bir bölüm.

 

 

 

 

Gelecek vaat eden diğer meslekler bir sonraki yazımızda sizlerle olacak.

Gelecek vaat eden diğer meslekleri bir sonraki yazımızda okuyabilirsiniz.

 

 

 

 

Peki yukarıdaki tüm bu gelecek vaat eden bölümlerde Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinin yer aldığı Polonya’da Türkiye’deki maliyetlerin çok daha aldında eğitim alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız bu alanda deneyimli uzman kadromuz ile sizler için en iyi danışmanlık hizmetini vermek için buradayız. Tek yapmanız gereken bize ulaşmak. Polonya’da üniversite okumakla ilgili daha fazla bilgi almak için “Polonya’da Üniversite Okumak” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.