Dünyanın En Eski Tuz Madeni Polonya’da 

Dünyanın En Eski Tuz Madeni

“Wieliczka”  şehrinde bulunan Tuz Madeni, Polonya’daki maddi ve manevi kültürün en değerli anıtlarından biri. Her yıl tüm dünyadan bir milyondan fazla turist tarafından ziyaret edilen maden 13. yüzyıldan günümüze kadar korunmuş. 1978’den beri UNESCO listesinde yer alan “Wieliczka” Tuz Madeni dünyanın en eski tuz madeni. Tuz madenini Polonya’dayken mutlaka görmenizi öneririz.

Wieliczka” Tuz Madeni

Günümüzde “Wieliczka” Tuz Madeni, yüzyıllardır süren gelenek ve moderniteyi, birkaç yüz yıllık geçmişi ve kapsamlı bir altyapıya sahip bir yeraltı metropolünü birleştiriyor. Tuz madeni içerisinde bugün pek çok etkinlikler düzenleniyor, davetler veriliyor.

Wieliczka” Tuz Madeni

Madende onlarca nesil madencinin çalışmasıyla, Polonya tarihinin ve Polonya ulusunun anıtı olan yüzyıllardır Polonya bilincinde olan bir marka var. Aynı zamanda maden içerisinde tuzdan yapılmış şamdan ve heykelleri de görebileceksiniz. Geçmişte kralların düğün törenleri de “Wieliczka” Tuz Madeninde yapılırmış.

Wieliczka” Tuz Madeni

“Wieliczka” Tuz Madeni hakkında detaylı bilgi almak ve online bilet  işlemlerini https://www.wieliczka-saltmine.com adresinden yapabilirsiniz.

Wieliczka” Tuz Madeni

Polonya’da eğitim alırken Avrupa’da olduğunuzun, sizi sayısız imkanların ve güzelliklerin beklediğini unutmayın! Eğitim hayatınızın başarı ile sonuçlanması ve  fazla bilgi almak için  Polonyada üniversite yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.