Cumhurbaşkanlığı Seçimi

Polonya’da tarih tekerrür edebilir.

Varşova ,Polonya-

Polonyalı vatandaşlar cumhurbaşkanlarını seçiyorlar.

İlk turda 11 adayın dahil olduğu seçimde %50 Üstünlük sağlanamadı ve seçim ikinci tura kaldı . Ilk turda en çok oyu alan 2 aday Andrzej Duda ve Bronislaw Komorowski bugün ikinci turda yarışacaklar.2010 da göreve gelen Bronislaw Komorowskinin ilk turda(10 Mayıs) seçimi kazanıp cumhurbaşkanlığı görevine devam ediceğini düşünen bir çok Polonyalı vatandaş ilk turun sonuçlarıyla büyük bir şaşkınlık yaşadı.Politikanın yeni yüzü Andrzej Duda %34.8oy alarak Bronislaw Komorowskiyi %32.2 geride bıraktı ve ilk turun galibi oldu

secımm

Duda sağ düşünceli muhalefet partinin adayı (muhafazakar parti olarak biliniyor).Komorowski ise merkez ve iktidar partinin adayı.

8 yıldır iktidarda bulunan (PO) liberal halk partisi Avrupa Birliğile olan ilişkileri üst seviyede tutmaya çalışan ve Polonya’nın daha modern ,yabancılara karşı daha açık ve ülkenin kalkınmasını sağlayacak unsurun Globalleşmekten geçeceğine inan bir tutumla ülkeyi yönetmekte.Duda ise desteğini milliyetçi ve muhafazakar PIS partisinden almakta.2010 da hayatını kaybeden cumhurbaşkanı Kaczynskinin ikiz kardeşi tarafından yönetilen PIS partisi özelikle Avrupa Birliği’ne olan üyelikten rahatsız ve karşı bir tavır sergilemekte.ayrıca dindar ve muhafazakar katolik bir tutuma sahip parti yabancı yatırımlara, farklı dinlere, veya genel olarak Polonya’da bulunan her türlü yabancıya veya yabancıdan gelen aktiviteye karşı.

Polonya sever ve Polonya’da hayatlarını sürdürmekte olan bizler içinde büyük bir önem taşıyan Cumhurbaşkanlığı seçimi şu anda devam etmekte. 19:00 dan itibaren sandıkların kapanıp ilk sonuçlar alınmaya başlanacak.

Kesin sonuç ise Pazartesi sabaha karşı netlik kazanacak.

Bir cevap yazın