Uluslararası İlişkiler

Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kimler seçmeli?

Dünya üzerinde uluslararası sistemde kabul edilmiş resmi şekilde 193 ülke yer almaktadır. Gelişen teknoloji ve uluslararası ticaretin gelişmesiyle birlikte, ülkelerarası ilişkiler bölümünün de önemi artmaktadır. Dünya üzerinde kurulmuş olan uluslararası sistemin doğru şekilde yönetilmesi için bu alanda kendisini iyi geliştirmiş bireyler  ihtiyaç duyulmaktadır. Uluslararası ilişkiler bölümü okumayı isteyen bir öğrencinin, hukuk, ekonomi, sosyoloji, tarih ve psikoloji alanlarına ilgili olması gerekmektedir. Aynı zamanda, bu bölümde kariyer düşünen bir bireyin, insanlar arası ilişkilerin kuvvetli olması ve genel kültürünün kuvvetli olması önemlidir.

Uluslararası İlişkiler Mezunu ne yapar?

Özellikle diplomasi alanında kendilerine iş imkanı bulabilecek Uluslararası İlişkiler mezunları, gerek devlet gerek özel sektörde iş bulma şansları bulunmaktadır. Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere Gümrük Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı gibi devlet kurumlarında kitle haberleşmesi alanında iş pozisyonları mevcuttur.

Polonya’da Uluslararası İlişkiler Bölümü okumanın avantajları nelerdir?

Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencileri ilerideki kariyerlerinde devletler arası ilişkiler pozisyonlarında görev alacaklarından mutlaka yurt dışında belirli bir müddet bulunmalı ve farklı bir kültürü tanımalıdır. Genel olarak Türkiye’de bu bölümü okuyan öğrencilerin Erasmus gibi öğrenci değişim programları ile bir dönem ya da bir seneliğine yurtdışına çıkıp, farklı kültür ve ekonomileri gözlemlemeleri büyük avantajdır. Uluslararası İlişkiler bölümünü yurtdışında bir üniversitede okumak, öğrencinin uzun bir süre boyunca ufkunu genişletmesine ve alanında kendisini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

Polonya’nın, Avrupa Birliği üyesi bir ülke olması, Uluslararası İlişkiler bölümünde okumak isteyen adaylar için tercih bakımından çok verimli olacaktır. Gerek coğrafik lokasyonu, gerek sosyokültürel gelişmişliği ile öğrencinin alanındaki gelişimine hız kazandıracak ve diğer Avrupa Ülkelerini tanımasında da büyük rol oynayacaktır. Hızla gelişen Polonya Ekonomisi’ni iyi bir şekilde gözlemleyen öğrenci, bir ülkenin ekonomi alanında nelere önem vermesini yerinde gözlemleyerek geniş bir bilgi dağarcığına sahip olmasını sağlayacaktır.

 

Registration for : Uluslararası İlişkiler

Adınız ve Soyadınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Yaşadığınız şehir

Ulaşım Bilgisi (whatsapp veya facebook)

Mesajınız

Kayıl ol

Share This Course