Cennetten Bir Köşe Karlovy Vary

 

Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi Avrupa’nın merkezi Polonya’dasınız ve hazır buradayken size önerimiz Polonya’ya oldukça yakın olan Karlovy Vary şehrini görmeniz. Neden Karlovy Vary’yi ziyaret etmeniz gerektiğini aşağıda sizler için sıraladık.

Cennetten Bir Köşe

 

 

 

 

 

 

 

Eşsiz Doğal Güzelliği

Karlovy Vary şehri Prag’dan yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta. Eğer buraya Prag’dan otobüs ile giderseniz otobüs sizi şehrin dışında indirecektir çünkü otobüs gibi araçların   merkeze girişine izin verilmiyor. Endişelenmenize gerek yok buradan merkeze gitmek için belli aralıklarla ücretsiz ring servisi yapan araçlar var. Bir kaplıca şehri olan Karlovy Vary ‘e dağların tepesinden bakınca şehir bir su damlası şeklinde görünüyor. Bu eşsiz güzelliği görünce sizde bize hak vereceksiniz.

Karlovy Vary ‘e dağların tepesinden bakınca şehir bir su damlası şeklinde görünüyor.

 

 

 

 

 

 

 

Kaplıcalar Şehri

Karlovy Vary şehrinin ortaya çıkış hikayesi ise bir o kadar ilginç. Buraya ilk şehir kurulmasını isteyen kral IV. Charles olmuş. Rivayete göre: kral IV. Charles bir gün av için bu bölgeye gelir ve avını ararken tesadüf eseri bu bölgeyi görür ve çok beğenir. Kralı şehre çeken sadece buranın doğal güzelliği değil aynı zamanda buradaki suyun şifalı olduğu ve suyundan içen kişileri iyileştirip gençleştirdiği düşünülen kaplıcaları olmuş.

Kralı şehre çeken sadece buranın doğal güzelliği değil aynı zamanda buradaki suyun şifalı oluşudur.

 

 

 

 

 

 

 

 

M.Kemal Atatürk ve Karlovy Vary

Karlovy Vary’nin şifalı sularının ünü çok eskilere dayanıyor. Bu nedenle zaman içinde buraya pek çok ünlü isim şifa bulmak için gelmiştir. Bu ünlü isimlerden bizler için en önemlisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu ulu önderimiz M.Kemal Atatürk’tür. Kurtuluş savaşı öncesinde geçirdiği bir rahatsızlık dolayısıyla doktorunun tavsiyesi üzerine Karlovy Vary’e gelmiş ve burada bir süre Carlsbad Plaza isimli otelde kalmıştır. Atatürk’ün kaldığı  oda Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra müzeye dönüştürülmüştür. Şehre ulaştığınızda bu oteli mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

M.Kemal Atatürk doktorunun tavsiyesi üzerine Karlovy Vary’e gelmiş ve burada bir süre Carlsbad Plaza isimli otelde kalmıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Alışveriş

Karlovy Vary küçük ama bir o kadar da canlı bir şehir. İlginizi çekecek pek çok seçenek burada mevcut. Hediyelik eşya almak için butik mağazalardan ünlü Bohemia kristali, porselen, granat taşından yapılmış takılar ve ince kağıt helvalar alabilirsiniz. Sonrasında da Cafe Elefant’ta  kahvenizi içerken tüm yorgunluğunuzu atabilir, manzaranın güzelliğini izleyebilirsiniz.

Hediyelik eşya almak için butik mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Cafe Elefant’ta kahvenizi içerken yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polonya’da eğitim alırken Avrupa’da olduğunuzun sizi sayısız imkanın beklediğini unutmayın! Polonya’da eğitimle ilgili daha fazla bilgi almak için   Polonyada üniversite yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.