17 Eki 2017

Bilim İçin Ölen Polonyalı Kadın

 Polonyalı Bilim Kadını

 marie-curie_toned                                                    Marie Curie.Bilim insalari ona “bilim için ölen kadin”  diyorlar.Peki adina universiteler acilmis , sokaklara adi verilmis , kendisini anlatan sinema filmi cekilen Marie Curie kimdir.Bu yazimda sizler icin kaleme aldim.Gelin hep beraber Marie Curie yi taniyalim.

Gerçek adi Maria Salomea Sklodowska olan Marie Curie fizik ve kimya dallarında çalışmalar yapmıştır. Polonya asıllı Fransiz bilim insanıdır. Yaptığı çalışmalar ile iki kez Nobel ödülüne lâyık görülmüştür. Nobel ödülleri tarihinde bunu ilk başaran bilim kadini olmakla beraber ilk defa ikinci kez Nobel ödülü sahibi olan kadindir.

Maria Varşova’da doğmuştur. Eğitimini öğretmen olan anne ve babasi tarafindan almiştir.1891′ de Paris’e giderek Üniversite hayatını orda devam ettirdi.1894 ‘te ise ikici alani olan matematiği bitirdi.

         1894′ te zoelektrigi bulan Pierre Curie ile tanıştı.Çalışmaya beraber başladıktan sonra birbirini iyi tanıyan ikili 1895′ te evlenme kararı aldı.Bu evlikten sonra Maria adını değiştirerek Marie Curie adini aldi.                                                                   e43a4b1eaf
         1898 yılında Marie ve eşi Pierre yeni radyoaktif  bir element olan ve uranyum radyoaktif bozulmasindan ortaya çıkan polonyumu bulduklarını tum Dunya ya duyurdular .(ismini Marie’nin doğup büyüdüğü Polonya’dan esinlenerek koymuslardir.)
           1920 ‘de Başkan Herber Hoover’in Merie ye vermiş olduğu 500.000 dolar ödül ile Varşova’ da kurulan laboratuvara radyum aldi.Bu da Marie ‘ nin doğup büyüdüğü topraklari hiç unutmadığının göstergesidir.                                                                                        Madame Currie
           1934′ te Fransa’da hayata gözlerini yumdu. Ölümü nedeni ise aşırı dozda radyasyona maruz kalma olarak açıklandı. Bu yüzden Marie’ ye “bilim için ölen kadin” denildi.Marie’ nin radyoaktif dalinda olan çalışmalarından dolayi radyoaktif birimine “Curie” denilmektedir. Marie’ nin not defteri o kadar radyasyona icermektedir ki günümüzde bile hâlâ kurşun kaplı bölmeler de tutulup radyoaktif koruma altinda gözlenmektedir.

Marie Curie nin Başarıları :

  1903 – Nobel fizik ödülü
  1903 – Ingiliz Kraliyet Birliği’ nden Davy madalyasi
  1911 – Nobel kimya ödülü
  Marie Curie taninmis sözleri :
“Hayatta hiçbir şey korkmak için değil , her şey anlaşılmak içindir. “
“Insanlar konusunda daha az , fikirler konusunda daha çok meraklı olun”
 “Panik şaha kalkmış korkudur ve korku her zaman korkulan şeyden daha fazla zarar verir ”                                       resimli_ozlu_sozler_07

Yorum yapın

Yorum

Bir Cevap Yazın