Berlin’den Polonya’ya Aktarmalı Nasıl Gidilir ?

Merhaba,

Türkiye’den Polonya’ya ulaşımın en ucuz yolu, sebze meyve halinde bir tır şoförüyle anlaşıp yan koltuğa oturarak gitmenin dışında, Almanya – Berlin, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Macaristan v.b. komşu ülkelerden aktarma yaparak gitmektir. Elbette Macaristan’ın pek komşuluğu kalmıyor ama, Krakow Budapeşte arası İzmir Muğla arası kadar olduğundan onu da komşu olarak değerlendiriyorum fakat bugün esas konumuz Berlin .

Özellikle Erasmus eğitimi için Polonya’ya gelen arkadaşların merak ettiği ” Belin’den Polonya’ya Aktarmalı Nasıl Gidilir ? ” konusuna geçtiğimiz ağustos ayında aynı güzergâhı kullanmam sebebiyle değinmek istedim.

Berlin’de birkaç gün geçirdikten sonra Polonya’ya geçiş yapmış olsam da, size direkt olarak Berlin’den Polonya’ya en kolay ve en ucuz yollu nasıl ulaşılır ondan bahsedeceğim.

Berlin’de bizim havayolu şirketlerinin iniş yaptığı 2 havaalanı var. Schönefeld ve Tegel. Önce Tegel’den başlayalım. Benim kullandığımdan.

TEGEL

As bayrakları !

As bayrakları !

Eğer Tegel havalanına iniş yaptıysanız, gayet küçük bir havaalanına geldiğinizi farkedeceksiniz. Örnek veriyorum, Dalaman iç hatlardan bile küçük bir havaalanı. Uçaktan inip o mükemmel borulardan içeri girdiğinizde hemen pasaport kontrolüne geleceksiniz. Aramanıza gerek bile yok. Dediğim gibi çok küçük. Pasaport kontrolünde pasaportunuzun üzerindeki damgalar (daha önceki ülkeleriniz v.s.) ne kadar fazlaysa o kadar lehinize. Bu durumda herhangi bir soru bile sorulmuyor. Diyelim ki, ilk kez yurtdışına çıktınız. Size tek tek hangi belgeleriniz yanınızda olmalı, hangi türden hazırlıklar yapmalısınız bunları anlatmayacağım. Ama eğer ki sorarlarsa, erasmus v.s. için de gitmiyorsanız, turistim ben deyip geçin. Polonya’ya gideceğim, gezip döneceğim. Bu kadar basit. Kaç gün kalacaksınız derlerse de söylersiniz.

Pasaport kontrolünden sonra, bagajınız varsa yine hemen karşınıza bantlar çıkacak. Yine sağa sola gitmek durumunda kalmayacaksınız. Bagajınızı aldıktan sonra, kapıdan çıktığınızda 8gen mi diyeyim, 6gen mi diyeyim köşeli bir binanın içine düşeceksiniz. Burada, A 04 ü bulun. Counter diyorlar ya hani, bagajınızı teslim ediyorsunuz. Bir kaç kere havaalanı içerisinde dönebilirsiniz, fakat A 04 ü bulun. Bulduktan sonra A 04 ‘ü arkanıza alın ve sağdaki kapıdan dışarı çıkın, TXL yazan otobüsün durağını göreceksiniz. Etrafınıza bakarsanız, otobüs için almanız gereken biletleri veren makinaları göreceksiniz, Türkçe dil mevcut, bu makinaları göremezseniz Berlin’de her 10 kişiden 20si (!) Türk olduğu için bu biletleri satan bir abimizden bileti alabilirsiniz. Elinde pos cihazı gibi bir cihazla dolaşır bu abilerimiz. Zaten Türk’ü her şekilde tanırsınız. Her zaman bilet alın, her zaman. Sonra Almanya’da 200 euro ceza yedim, ödemesem olur mu ? Polonya’da 500 zl ceza yedim, ülkeden çıkarken sorun yaşar mıyım? diye sorular görmeyelim. “Kanka ya, ben ödemeden geldim bişey olmadı” lara pek takmayın, sonra neden Schengen vizesi alamadım diyebilirsiniz.

Yukarıda yazdığım TXL otobüs durağı nasıl mı ?

Bakın sevgili Polonyam takipçileri, bunlar hep sizler için.

Bakın sevgili Polonyam takipçileri, bunlar hep sizler için. Berlin ‘de bu panoyu göreceksiniz.

İşte böyle.

A04 ün yanındaki kapıdan dışarı çıktığınızda bu panoyu gördükçe beni hatırlayın.

Neyse, otobüse bindiniz. S + U HAUPTBAHNHOFF yazan yerde inin. Burası devasa bir istasyon. Bu istasyonda indikten sonra, S3, S5, S7 (telefon modellerinden aklınıza gelsin, tek sayılar) veya S75 metrolarından biriyle Alexanderplatz durağında ineceksiniz. Alexanderplatz’dan ise U2 metro hattına binip, Kaiserdamm durağında ineceksiniz. Polskibuslar çok karizmatik bir isme sahip olan ZOB içerisinden kalkar, Zentraler Omnibusbahnhof Berlin ve bu ZOB az önce indiğiniz Kaiserdamm’a 5 dklık yürüme mesafesinde. Polskibus biletini internetten alacaksınız. Orada alamazsınız.

Gelelim, Schönefeld havaalanında ne yapacaksınız. Aşağıya yazıyorum, çok dikkatli okuyun.

SCHÖNEFELD

Polskibus otobüsleri, Schönefeld havaalanında, Schönefeld tabelasının önünden kalkmaktadır. Bu kadar.

Bu anlatımdan daha da basiti, tomasz abimizin çektiği videoda.

Beni havaalanından alın diyorsanız, bize ulaşın 🙂

 

İyi yolculuklar.

JestemTurkiem