Avrupa’da Olmanın Farkındalığına Kavuşamamak

 

Bu yazımıza tıkladığınıza göre demek ki siz de gerçekten kendinize büyük hedefler koydunuz ve bu yolda hata yapmak istemiyorsunuz demektir. Hiç merak etmeyin yanınızdayız! Sizin hata yapmanıza tabi ki izin vermeyeceğiz. Polonya’da yeni bir hayata başlayacağınız için karşınıza bazı zorluklar çıkacaktır. İlk çıkan zorluklarda “Aman Tanrım, ben şimdi bunun üstesinden nasıl geleceğim” derseniz, geçmiş olsun kaybettiniz demektir. Bu anlarda, başta kendiniz ve geleceğiniz için koyduğunuz hedefleri aklınıza getirip hemen yolunuza kaldığınız yerden aynı şekilde devam edin. Nasıl mı yapacaksınız, kağıt kalem çıkartın, not almaya başlıyoruz.

 

Polonya’da olmak ya da olmamak:

 

Arkadaşlar, şans kapınızı çaldı, Avrupa’da eğitim hakkını elde ettiniz. Neden bunu iyi  bir şekilde değerlendirmiyoruz? Zorlukları falan en iyisi mi siz boş verin, yapılacaklar listesini veriyoruz, not alın:

 

  • Polonya’ya Danışmanlık firması aracıyla geliyorsanız, onları bunaltıyor ve bol bol ülke hakkında soru soruyoruz, bu yüzden cevap alacağınız şirketleri seçmenizi öneririz(biz yıllardır Polonya’da yaşadığımız için, cevap veremeyeceğimiz bir sorunuz olmayacaktır, bu yüzden gelmeden bize danışmanızı öneririz).
  • Türk arkadaşlarımızla Polonya’dayken fazla vakit geçirmiyoruz (Onları ne kadar çok sevsek de, ne kadar iyi anlaşsak da, unutmayın ki Polonya’ya yeni kültür tanımak ve yeni bir çevre oluşturmak için geldik).
  • Çantamızdan sözlüğümüzü ayırmıyor, her ihtiyacımız olduğunda üşenmeden sıkılmadan çıkartıp merak ettiğimiz kelimeyi buluyor anlamına bakıp not alıyor ve başka bir ortamda aynı kelimeyi kullanıp, bir daha unutmuyoruz.
  • Polonya’nın başkenti ve önemli şehirleri hakkında Google üzerinden araştırma yapıyor ve bilgi ediniyoruz. Aklımızda oluşan soru işaretlerini, Polonyalı arkadaşlarımıza soruyor ve yabancı dil pratiği yapıyoruz.
  • Edebildiğiniz kadar, Polonya politikasını, Polonya ve Türkiye arasında yapılan ithalat ihracatı takip ediniz, kim bilir belki iki ülke arasında önemli bir iletişim köprüsü olabilirsiniz.
  • Polonya’nın resmi dili olan Lehçe’yi mutlaka az da olsa öğrenin, ne zaman nerede ihtiyacınız olacağını hiç bilemezsiniz.
  • Türkiye’de yaşanan olayları takip edip, Polonyalı arkadaşlarınızla paylaşıp durum karşılaştırması yapınız, bu şekilde Polonya’da aynı şeylerin yaşanıp yaşanmadığını tespit eder  ve Polonyalıların bu konular hakkında ne düşündüğünü öğrenmiş olur ve olaylara Avrupalı gözünden bakma kabiliyetinizi geliştirirsiniz. İleride Polonya’da iş kurmak isterseniz, bu yeteneğiniz çok işinize yarayacaktır.

 

Yukarıda belirttiklerimizi yapmaz iseniz, Polonya’da hayatınız kötü geçer demiyoruz, Üniversitenizi bitiremezsiniz de. Ama şunu unutmayın, Avrupa’dasınız ve şimdi tam bir gözlem yapmanın ve Avrupa’yı öğrenmenin tam vakti, iyi değerlendirin!