Polonya’da Mustafa Kemal Atatürk Lisesi

Merhaba,

Bir süredir yazılarımla karşınızda olamadım. Türkiye’deki genel seçimler, iş-güç, güncel hayatın koşuşturması beni biraz alıkoydu. Fakat tabi ki insanoğlu her ne kadar yoğun da olsa, aklının bir köşesinde sürekli duran sevdiği şeyler, ona kendini hatırlatıyor, adetâ onunla ilgilenmesini istiyor. Polonya da bende böyle bir yere sahip işte, dolayısıyla onunla ilgili olan her şeye, tüm mecralara gizliden gizliye git bak diyor içimden bir ses. İşte burada da Polonyam.com devreye giriyor.

Bu yazıyı yazmaya başlamadan kısa süre önce, daha önceden sayfaya mesaj yoluyla ulaşıp bizleri takip ettiğini ve yazılarımızı beğendiğini söyleyerek mutlu eden Cüneyd isimli arkadaşla Whatsapp üzerinden görüştüm ve kendisi görüşme sırasında bu konudan bahsedip, kendisi gibi diğer Polonyam takipçilerinin ilgisini çekebileceğini söyledi. Gerek konunun Polonya’da şu veya bu şekilde bulunan arkadaşların gerçekten ilgisini çekebileceğini düşündüğümden, gerekse yazıya konu olan kişinin ülkemiz ve milletimiz için ne kadar önemli olduğu ortadayken ben de arkadaşa hak verdim ve nacizane birşeyler yazmaya karar verdim.

Konumuz Polonya’da bir lise, daha doğrusu teknik okul. Fakat üniversite düzeyinde değil ve daha çok lise çağındaki gençlerin okuduğu bir okul olması sebebiyle lise olarak adlandırılabilecek bir okul. Wrocław’da yer alan bu okul Lehçe’de “Technikum” yani “Technical, Teknik okul” olarak geçmekte. Öğrencilerini üniversiteye hazırlayan, üniversitede okuyacakları bölümün teknik alt yapısını veren 50 yılını devirmiş, devletin birçok kademesinde mezunları olan önemli bir okul.

Tamam, önemli, ama onu daha da önemli yapan bir özelliği var.

Tabi ki ismi. Mustafa Kemal Atatürk lisesi.

Technikum nr 1 im. Kemala Mustafy Atatürka* we Wrocławiu. –  Wrocław’daki 1 No’lu Teknik (Meslek) Okulu
(* Polonya’da okullar eğer önemli bir insan adıyla anılıyorsa im. getirilir, bu kurucusu da olabilir, önem verildiği belirtilen bir kişi de. Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki gibi)

Okulun logosu.

Okulun logosu.

Mustafa Kemal Atatürk isminin verilidği okulla ilgili kısa tarihi bilgi;

İşte okulumuz.

İşte okulumuz.

-Okul, 1 Eylül 1954’de direktörlüğünü Rudolf Gajczak’ın yaptığı eski bir metal işleme binasında kurulmuş, 1954’den 1955’e geçen ilk yıllarında demir dövme, çilingirlik, lehimleme, menteşe üretimi, elektrik teknisyenliği ve marangozluk gibi alanlarda eğitim vermiş.

-Daha sonraki yıl öğrenci sayısı 350’yi bulmuş ve Lehçesi’nden anlayabilidğim kadarıyla okulda enteresan bir şekilde domuz ahırı onun yanında da tiyatrosu mevcutmuş. 57-58 senesinde, okul izci kulübünü kurmuş ve okul koruma fonuna dahil edilmiş, bu demektir ki bu okulda önemli işler yapılmaya başlanmış.

-59 senesinde DOLMEL isimli aynı okula bağlı olsa da ayrı bir meslek okulu açılmış. 63 yılında okul bünyesinde “ölçme birimi” ve “makina mühendisliği” birimi kurulmuş. Ölçme birimi olarak tahmin ettiğim topografya üzerine çalışılan harita mühendisliğinin basitleştirilmiş hâli.

-65 yılına gelindiğinde okul tam 1200 öğrenciyi eğitmiş ve mezun etmiş bu yüzden de çeşitli ödüllere layık görülmüş. 66 yılına gelindiğinde öğrencilerin kendi makinalarını yapabildiği (makina dediysek otomobil değil tabi) bir okul hâline gelmiş.

-66 yılından 75 yılına geçen sürede okul daha çok makinalar üzerine yoğunlaşmış ve o zamanların makina mühendisliği eğitimi veren üniversiteleri için temel taş görevini üstlenmiş, üniversitede makina mühendisliği okuyacak gençlerin tamamına yakınını bu okulun mezunları oluşturmuş.

-76 yılına gelindiğinde okul, kütüphanesi, 29 dersliği, yemekhanesi ve benzeri diğer olanaklarıyla büyük bir eğitim kompleksi hâline gelmiş, tercih edilme oranı üst düzeylere çıkmış.

-92 yılına gelindiğinde ise okul, hem çok büyük alana yayılmış, hem de gelişen çağa ayak uydurmak için bilgisayar bilimlerine odaklanmış, bunun yanında hâlâ makina üzerine olan çalışmalar için en çok tercih edilen okullardan biri olma özelliğini de korumayı başarmıştır. İleri düzey matematik ve fizik derslerinin yanısıra, İngilizce ve Almanca derslerinin de eklenmesiyle gücüne güç katmıştır. Zaten okul Wrocław’da, Berlin şunun şurasında kaç saat ki ? Değil mi Polskibuscılar (:

-97 yılında malesef bir talihsizlik sonucu okulu su basmıştır, sadece okulu değil, tüm Wrocław çok şiddetli su baskınına maruz kalmıştır.

-Daha sonra toparlanan okul, 4 yıllık eğitim veren Liseye dönüşmüştür.

2 HAZİRAN 2008 Okulun ismi Türkiye’den gelen davetlilerinde aralarında bulunduğu, Wroclaw ve Polonya’nın önde gelen otoriteleri tarafından törenle Mustafa Kemal ATATÜRK ile anılmak üzere ilân edilmiştir. Türk-Leh dostluğunun ve iş birliğinin pekiştirilmesi amacıyla iki ülkeden çevreler ortak hareket etmiş, okulun restorasyon ve geliştirilmesi işlerinde Türk işadamlarının desteği bu okulu bizlere daha da yakınlaştırmıştır. Polonya’daki az önce söylediğim gibi önemli kişiler ya da kurucular için okullara isim verme geleneği yaygındır, bunlara PATRON derler, bizdeki PATRON ile karıştırmayın, bu daha çok Hristiyanlık ile ilgili olsa da Polonya’nın kültüründe vardır, bu okulunda PATRON’u yani onunla anılması istenilen kişisi, ulu önder, gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’dür. 

Ulu önder, gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

Ulu önder, gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

-Okulun isminin Mustafa Kemal ATATÜRK ile bağlantısından sonra Türkiye ile olan ilişkileri artan bu okul, her yıl Türkiye’den gelen misafirleri ağırlamaktadır. Bunun yanında başta İspanya olmak üzere çeşitli ülkelerle tıpkı ERASMUS gibi değişim programlarını da hayata geçiren okul, Wroclaw’da eğitime sağladığı katkının yanında Atatürk ismini vererek biz Türkler’i de mutlu etmiş ve gururlandırmıştır.

 

Okul eğitime verdiği önem kadar, güzel sanatlara, toplumsal konulara, çocukların geleceği için yapılan çalışmalara da büyük önem vermekte. Aşağıda okul bünyesinde yapılan etkinliklerden fotograflar göreceksiniz.

 

Küçük çocuklara okulu tanıtmak, onlara büyüdüklerinde seçecekleri meslekler hakkında bilgileri eğlenceli şekilde anlatabilmek için bu tarz etkinliklere büyük önem veriyorlar.

Küçük çocuklara okulu tanıtmak, onlara büyüdüklerinde seçecekleri meslekler hakkında bilgileri eğlenceli şekilde anlatabilmek için bu tarz etkinliklere büyük önem veriyorlar.

 

 

Çocuklar bizdeki gibi "test çöz tost ye" mantığıyla değil "sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" mantığıyla eğitiliyorlar.

Çocuklar bizdeki gibi “test çöz tost ye, herşeyi ezberle, 10 tane test kitabı bitir, mezun olunca dünyadan bir haber yaşarsın” mantığıyla değil “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” mantığıyla eğitiliyorlar.

 

Okul kütüphanesi ve öğrencileri.

Okul kütüphanesi ve öğrencileri.

 

Okulun öğrencileri. "Bu nasıl meslek lisesi?" dediğinizi duyar gibiyim.

Okulun öğrencileri. “Bu nasıl meslek lisesi?” dediğinizi duyar gibiyim.

 

Polonya kültürünü yansıtan gösterilerden.

Polonya kültürünü yansıtan gösterilerden.

 

Sınav esnasından bir görüntü.

Sınav esnasından bir görüntü.

 

Yıl sonu gösterilerinden.

Yıl sonu gösterilerinden.

 

Firuze isimli doğu kültürünü yansıtan dans topluluğu, ya da ben öyle anladım bilmiyorum.

Firuze isimli doğu kültürünü yansıtan dans topluluğu, ya da ben öyle anladım bilmiyorum.

 

mezun olan öğrencileri.

mezun olan öğrencileri.

 

En son ne zaman telefonların masaya konmadığı bir arkadaş toplantısı yaptınız ? Hatırlayın.

En son ne zaman telefonların masaya konmadığı bir arkadaş toplantısı yaptınız ? Hatırlayın.

 

Evet, bu yazıyı da böylece bitirmiş oldum, genel hatlarıyla Atatürk isminin verildiği atamızın isminin tanıtıldığı bir okulu sizlere göstermek istedim, yolu bu şehre düşenler mutlaka görsünler. Umarım güzel bir yazı okumuşsunuzdur. Kimileriniz “keşke benim de böyle lisem olsaydı” diyebilir, eğitimin yanında hayatı da öğreten yani. 🙂

JestemTurkiem